Bilmiyorum hatırlayacak mısınız; ama The Avengers ve Avengers: Age of Ultron‘u yönettikten sonra çizgi roman nehrinin öteki yakasına geçip Justice League filmini Snyder’ın projeyi bırakmasını takiben tamamlayan Joss Whedon, bu görevi bittikten sonra Warner Bros. için ikinci bir DC Comics filmi yönetecekti: Batgirl. Yönetecekti diyoruz, çünkü artık yönetmeyecek. Yazmayacak da. Artık projeyle hiçbir ilgisi yok Amerikalı sinemacının, çünkü kendi tabiriyle: Hikaye bulamadı.

The Hollywood Reporter‘a konuşan Whedon süreci şöyle anlattı:

Batgirl o kadar heyecan verici bir proje, ve Warner/DC o kadar işbirlikçi ve destekçi partnerler ki elimde bir hikaye olmadığını anlamam aylarımı aldı. DC başkanı Geoff Johns ve Warners Picture Group başkanı Toby Emmerich’e minnettarım, projeye dahil olduğumda beni harika karşıladılar. Aynı zamanda gerçekten çok anlayışlılardı, ben şey olduğumda, ee, daha seksi bir kelime var mı ‘başarısız’ yerine kullanabileceğim?”

Joss Whedon

Whedon gayet içten gözüküyor. Bu içtenliği içinde çizilen portre de bu yüzden acayip. Daha önce Warner Bros. farklı farklı DC Comics projeleri bünyesinden çok fazla yönetmen kaybetti. “Hem yönetip hem de yönetemem abi yoruluyorum” gibi inanılmaz bir sebep sunan Ben Affleck ve olağanüstü ailevi durumlarla boğuşmak durumunda kalan Zack Snyder dışında her birinin gösterdiği gerekçe kreatif anlaşmazlıklar şeklindeydi. Whedon’un durumunda ise adam gayet açıktan ‘Aklıma iyi bir şey gelmedi’ diyor. Epey klas.

Gelin görün ki, son zamanlarda Hollywood kulislerinde konuşulan bir dedikodu var. Sektörü bırakmak üzereyken eteğindeki dedikoduları dökme kararı alan bir basın mensubu bir süre önce ‘Zack Snyder ailevi sebeplerden ayrılmadı, onu kovdular‘ demiş, ardından başka basın mensupları ‘Evet biz de duyduk böyle şeyleri‘ diye arka çıkmıştı. O zaman açıktan bunu söylememe sebepleri ise, ilişki yönetimi elbette. Ekmek Warner Bros filmlerine set ziyaretleri ve ön gösterim kapmaktan geçiyorsa, aslanın ağzını çok gıdıklamıyorsun. Bu iddiayı ciddiye alacaksak, Warner’ın hepimize yalan söylediğini de kabul etmemiz gerekiyor. Warner’ın Snyder’a da bize yalan söylettirdiğini düşünmemiz gerekiyor.

O zaman da soruyoruz, burada da benzer bir faça yönetimi yapmış olabilirler mi? Ne dersiniz geekler, Whedon gerçekten aklına bir şey gelmediği için mi projeden ayrıldı, yoksa bir alicengizlik mi var?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.