McDonald’s‘ın bu yaz Rick & Morty hayranlarıyla yaşadığı Szechuan sos mücadelesi gerçekten sanatla hayatın kesiştiği alanda var olan en acayip hikayelerden biriydi. Eğer durumu yakından takip etmediyseniz, size özetleyelim: Rick and Morty‘nin üçüncü sezon birinci bölümünde, ana karakterimiz Rick ünlü fast food zincirinin vakti zamanında Mulan filmi için çıkarttığı bir McNuggets sosunu absürt derecede vurguluyordu. Absürt derken, şunu kast ediyoruz:

Rick and Morty bu yaz “geek dünyasının çok sevdiği bir animasyon” olmaktan, “kültürel fenomen” olmanın kıyısına doğru yüzünce; Szechuan Sos meselesi de ciddiye bindi. Hayranlar McDonald’s’ı bu sosu tekrar getirmesi için darlamaya başladılar. Ünlü zincir ilk iş olarak dizinin yaratıcıları Justin Roiland ve Dan Harmon‘a sostan bir bidon yolladı; ki bu hareket özellikle Roiland’ı epey duygulandırdı:

Ardından yazın, dizi de tam gazını alıp üçüncü sezonuyla büyüleyici yeni bölümlere yelken açarken kısıtlı sayıda sosu piyasaya sürdüler. Sorun burada başladı, zira sayı gerçekten fazla kısıtlıydı. Rick’in “Benim bütün karakter gidişatım bu, dokuz sezon da sürse alıcam o sosu” diye salya sümük bağırmasına sebep olan sosu tatmak isteyen hayranlar, cevap olarak “Taze bitti” cümlesini duyunca çıldırdılar. Gerçekten çıldırdılar.

Yalan olmasın, gerçekten Rick and Morty hayranı olmanın zor olduğu günlerdi. Bir ara, dizinin her bölüm daha iyi gitmesine rağmen sağlıklı R&M hayranları olarak diziyi sevdiğimizden seveceğimizden utandık; Roiland ve Harmon diziyi yaptıklarından utandılar. McDonald’s da eminiz çok mutlu değildi durumdan. Fakat geri basmadılar. İkinci raunda daha hazırlıklı girdiler. Şimdi Amerika’nın farklı yerlerine yirmi milyon paket Szechuan sos sağlayacak ve hayranları bu sefer tatmin etmeye çalışacaklar.

Hatta bakınız, mini bir belgesel bile yapmışlar.

Şu an hepimizin aklından geçen şey: Bu bizim memlekete gelecek mi? Gelecek gibi durmuyor. Ancak ilk seferinde ufak bir arz ile başlayıp, sonradan yirmi milyon pakete çıktılarsa belki üçüncü fazda küresel dağıtıma da geçerler; belli mi olur? Ümit fakirin Szechuan sosu neticede. Biz topu Amerika’dan bizi okuyan geekler varsa, onlara atalım. Tattıysanız söylesenize, nasıl?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.