Her birimiz kendi hayatlarımızda kendi hedeflerimize koşarken diğerlerinin koştuğu ya da çoktan ulaştığı büyük hedefleri gözden kaçırabiliyoruz. Bu bazen kendi koşumuza fazla odaklanmamızdan bazen de o hedeflerin herkesin göremeyeceği kadar ilginç noktalara konuşlanmasından kaynaklanıyor. Bahsettiğimiz ilginç noktalara konuşlanan hedeflere ulaşıldığında bundan daha önce bihaber olanlar olarak önce şaşkınlık sonra da takdir pozisyonu alıyoruz. Veyahut o hedefe ulaşan kişi olarak uzun zamandır koştuğumuz noktayı biz vardığımızda fark edenlerin şaşkınlığını ve takdirini kazanabiliyoruz.

Geçtiğimiz şubat ayında aynı böyle, çoğumuzun öncesinde fark etmediği ama fark ettiğinde şaşkınlık ve takdirle karşılık verdiği bir başarıya ulaşıldı: 17 yaşındaki Türkiyeli amatör dansçı Umutcan Tütüncü, meşhur dans oyunu Just Dance‘in 2014’ten bu yana düzenlediği Just Dance Dünya Şampiyonası‘nı birincilikle tamamladı. Önceki iki yılın birincisi olan Brezilyalı dansçı Diegho San’ı yarışmanın üçüncü turunda eleyen Umutcan, sonraki rakiplerini de tek tek mağlup ederek final sahnesini Brezilyalı dansçı Pamela ile paylaştı. Umutcan, finalde rakibi ile mücadele ettiği üç dansın ikisinde daha üstün bir performans sergileyerek bayrağımızı ve kendisini birincilik kürsüsüne taşıdı. Yarışmanın birincisine verdiği büyük ödül ise oldukça ilginç: 2017 Just Dance Dünya Şampiyonası’nı birinci bitiren Umutcan, artık Just Dance oyununda bir karakter olarak karşımıza çıkacak. Şubatta edinilmiş bir başarıyı bugün gündemimize taşıyan şey de zaten bu ödül. Umutcan’ın Just Dance 2017 Unlimited’da yer alacak Handclap performansının Fanmade Routine versiyonu geçtiğimiz gün yayınlandı. Biz de performansının yayınlanmasını bahane ederek Umutcan’a ulaştık ve şampiyonluğu öncesi, esnası ve sonrası hakkında düşündüklerini dinledik.


Her şeyden önce söylemek gerekiyor ki Umutcan profesyonel bir dansçı değil. Yani tam teşekküllü bir dans eğitimi hiç almamış. Dünya birinciliğine giden hikayesi 3 yıl önce ailesi ve arkadaşlarıyla vakit geçirmek için aldığı Just Dance’le başlamış. Başta tek amacının, oyunu alan herkes gibi, eğlenmek olduğunu ama zamanla ailesinin ve arkadaşlarının dansa yeteneği olduğuna dair telkinleriyle Just Dance’in tutkulu bir uğraşa dönüştüğünü söylüyor Umutcan. Oyunun zorlayıcı koreografilerinin de üstesinden gelince yeteneğini Dünya Şampiyonası’nda konuşturmaya karar vermiş. Yarışmanın bir hayli kıyasıya geçtiğini ve yarışmayı yıllardır Brezilyalı’ların domine ettiğini bildiğinden; yarışmada başarılı olmak için çok yoğun bir çalışma program hazırlayarak günde en az üç saatini dans etmeye ayırmış. Nihayetinde çok zorlu ama zor olduğu kadar da eğlenceli elemelerin ardından, finalde Don’t Stop Me Now ve Scream & Shout şarkıları eşliğindeki performanslarıyla son rakibini elemiş ve 2017 Just Dance Dünya Şampiyonası’nın birincisi olmuş.

Mükemmel bir duygu olarak tanımladığı birinciliği hakkında onu en çok mutlu edenin ise Türkiye’yi uluslararası bir platformda temsil etmek ve bu temsille birinciliğe ulaşmak olduğunu söylüyor. Tabii milli gururların yanında dünyanın her yanındaki Just Dance takipçilerinin onu tanıyıp sevmesi de Umutcan için çok gurur verici olmuş. Sahidende internet hızla Umutcan’ın performansını tekrar eden Just Dance takipçilerinin videolarıyla dolmaya başladı bile. Yalnız bu çok muhteşem başarısının yanında Umutcan, dans yeteneğini şimdilik sadece Just Dance sınırlarında göstermeyi düşünüyor. Önceliği, eğitim yıllarını aksatmadan tamamlamak. Sonrasında ise, eğer karşısına uygun fırsatlar çıkarsa, dansı profesyonel bir uğraş ve hatta meslek haline getirmeye açık.

Türkiye’den çıkıp kendisini ve ülkemizi üstün noktalara taşıyan herkesin olduğu gibi Umutcan’ın da sevincini ve gururunu paylaşıyoruz. Kendisinin başarısı da oyun dünyasını takip eden herkese, e-sporun sandığımızdan daha geniş ve ilginç noktalara geldiği konusunda bir ders oldu. Umuyoruz, her daldaki uluslararası başarılarımızı sizinle paylaşmak için daha çok fırsat geçer elimize.

We can make your hands clap!

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.