Şimdi bu başlıkta az sonra açmak üzere olduğumuz iki malumat var. Birincisi elbette ki en önemlisi. Slashfilm’in aldığı duyumlara göre, Zack Snyder’ın ailevi durumuyla ilgilenmek üzere bıraktığı boşluğu dolduran Joss Whedon, pek çoğumuzun şüphelendiği gibi Snyder’ın vizyonunu olduğu hâliyle nihayete erdirmek yerine kendi mührünü vurmaya meyletti. Variety’nin elde ettiği bilgilere göre Whedon’ın yaptığı değişiklikler Justice League’in toplam 25 milyon dolar tutan 2 aylık ek çekimler yapmasına sebep oldu.

Bu durum çok da inanılmaz değil elbette, neticede Whedon’ın kartvizitinde “2.5 milyar dolarlık yönetmen” yazıyor. Adam Warner Bros ofisindeki herkesten daha çok süper kahraman filmi tecrübesine sahip. Dolayısıyla evet, belirli bir oranda onun sözünün geçmesi anormal bir durum değil. Ancak bu durumun bu kadar her şey pahasına olması çok garip.

Joss Whedon

Denilene göre Henry Cavill’i öteki filminden bıyıklı hâliyle çıkartıp stüdyoya getiriyorlar, öteki stüdyo bıyığı kesmesine izin vermediği için de bir yandan bıyığı CGI ile kesiyorlar. Bakın, altını çizmek istiyorum. Bütün bu vesvese esnasında Warner cephesinden kimse “E abi peki, eldeki sahnelerle de hâllederiz bir şekil” diyemiyor belli ki. Yani durum o kadar net bir ihtiyaç seviyesinde ki, CGI berberliğe başlamış Warner.

Ve işin enteresan kısmı, tüm bunlara rağmen Whedon muhtemelen filmde yönetmen olarak geçmeyecek ve bunun Warner Bros ile zerre ilgisi yok. Amerika’da yönetmenlerin hakkını korumak adına kurulmuş bir kurum var, Directors Guild of America. Bu bir nevi sendika prensibiyle çalışıyor ve koyup muhafaza etmekten sorumlu olduğu bir takım kurallar var. Bunlardan bir tanesi de şu: bariz istisnalar haricinde bir filmin, bir yönetmeni olur. 

Nedir bu bariz istisnalar? Russo biraderler ya da Coen biraderler gibi ekip olduğu bariz isimler. I Love You, New York gibi kolaj işler. Bir mini-dizide segmentli yönetmenlik, ya da projeye dışarıdan su altı, drone, yavaş çekim gibi belirli bir niş konuda uzman yönetmenin getirilmesi. Bunları karşılamıyorsa, DGA kesinlikle ikinci bir kişinin adının yönetmen olarak geçmesini kabul etmiyor. Warner da ne olursa olsun Snyder’ın adını silecek kadar vefasız değil elbette. Bu yüzden de durum bu. Snyder filmi adı altında, Whedon filmi izleyeceğiz yani.

Garip.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.