Netflix’in övülecek çok fazla yanı var, ama bana yeterince övülmüyormuş gibi gelen en önemli tarafı mühendisliği. Gerçekten, bazen Spotify’ı da bu yüzden yeterince takdir etmiyormuşuz gibi geliyor. 3G bağlantı üzerinden açtığınız bir playlist’i öyle hızlı buffer yapıyor ki, metroda bile bir iki durak gidiyor ya Spotify? Netflix’in de en kete internet bağlantısında dahi süper HD çözünürlüklere ulaşmak gibi bir güzelliği var.

Ancak, Spotify’a kıyasla, Netfilx’in müthiş mühendisliğinin bir eksiği var, o da offline modunun olmaması. Kadıköy-Kartal metro hattına bir dizi bölümü sıkıştıramıyorsunuz örneğin. Ya da uzun uçuşlarda keyfiniz yerine gelsin diye bir film açamıyorsunuz. Dahası, Spotify’da olduğu gibi “Kablosuz ağ bağlantısındayken indir, sonra 3G’nde doya doya paket yemeden izle” opsiyonu da yok. Ya da daha doğrusu şöyle diyelim, baya bir süre yoktu. Artık gelecek.

netflix-türkiye-3

Bizim GeekTyrant üzerinden duyduğumuz, GeekTyrant’ın da LightReading’den aldığı bir habere göre, Netflix offline modu bu sene sonuna kadar getirmeyi planlıyor. Bu vesileyle dizileri ve filmleri geçici olarak sisteminize kaydedip, ardından offline modda izleyebileceksiniz. Bu modun Spotify’ın halihazırdaki çalışma prensibine yakın olması planlanıyor. Yani indirdiğiniz şeyleri fiziksel bir dosya olarak telefon / tabletinize indirmeyecek Netflix. Geçici olarak sadece kendisinin erişebileceği bir formata evirecek.

Netflix’in bu gelişmesi baya heyecan verici. Hatta şu dakikaya kadar neden bunu tercih etmediler, orasını anlamak güç. Bu hamle özellikle bizim gibi bağlantı kalitesi dengesiz ülkeler için mükemmel olacaktır; her ne kadar bu özelliğin küreselliği hakkında net bir şey henüz söylenmemiş olsa da. Halihazırda Netflix yerel üreticilerle, yerele gidecek diziler konusunda anlaşmaları arttırmış ve küresel varlığı konusunda atılımlar yaparken, bu da işin çileği olur gibi geliyor bize. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.