3. Cardboard

03 Cardboard

Cardboard benim en aşık olduğum icatlardan biriydi muhtemelen. Çok hoş bir estetiği var gibi gelmişti bana, düşünsenize, bir tarafta milyar dolarlık VR projeleri var, öteki tarafta baya evde kendin kurabileceğin bir karton. Google bunun yeni versiyonunu tanıttı I/O 2015’te. Üstelik artık çok daha da basit, çok daha da geniş bir kitleye hitap ediyor. Sığdırabildiği akıllı telefon büyüklüğü 6 inçe çıkmış. Herhangi bir marka telefonla çalışabiliyor. Üstüne üstlük sadece üç adımda kuruluyor. Sonra da sanal gerçekliğin keyfini çıkartıyorsunuz!

 

4. Project Brillo

04 Brillo

Project Brillo aslen Google’ın birkaç sene önce şöyle hafiften bir denediği Android@Home projesinin yenilenmiş bir versiyonu. Amaç, kendi deyimleriyle, “şeylerin interneti” olmak. Brillo’nun 2015’in üçüncü çeyreğinde devkitlerle geliştiricilere doğru yola çıkması bekleniyor, onun “ruhu” diyebileceğimiz Weave’in devkitleri de birkaç ay takiben gelecek. Weave Brillo’nun iletişim yöntemi. Bu sayede ev eşyalarının yaptıkları bazı hareketler tanımlanıyor ve böylece diğer cihazlara bununla ilgili sinyaller verilebiliniyor. Yani örneğin, pencereyi açıyorsunuz, pencere açıldığını kaydediyor, klimaya haber veriyor, klima da kendi kendini kapatıyor. Cihazlar iletişimi Bluetooth ve WiFi üzerinden yapıyorlar. Kulağa hoş geliyor.

 

5. Now On Tap

05 Now On Tap

Google’ın Siri ve Cortana’ya cevabı Now’a çok daha acayip bir özellikl geliyor yeni Android sürümü M ile birlikte: Now On Tap. Bu özelliği, sol kolunuzun arkasında daima bilgiler ve verilerle hazır bekleyen bir Alfred gibi düşünün. Siz bir arkadaşınıza “şu filmi izledin mi?” diye mesaj atıyorsunuz diyelim. Arkadaşınız o mesajı aldıktan sonra Home tuşuna basılı tutunca filmin IMDB puanını, yakınınızdaki seanslarını verebiliyor. Sadece monte uygulamalarla değil, Google’ın indekslediği tüm Android uygulamalarıyla uyumlu çalışabiliyor Now On Tap. Üstelik başka bir ekrana geçmiyor, tüm bunları ne yapıyorsanız onun ortasından veriyor. Uygulama alanları resmen sonsuz.

 

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.