Geçen ayki yazıyı yazarken de şaşırmıştım, müsaadenizle bir daha şaşırmak istiyorum: Büyük bir cehalet içerisinde arkeolojinin ölü bir bilim falan olduğunu sanıyormuşum ben. Yani üzerine düşündüğümden değil ama sanki kafamın bir yerinde kazıp çıkarılabilecek her şeyin müzelerde yerini aldığını falan kabullenmişim sorgulamadan. Halbuki dünyanın dört bir köşesinde neredeyse her gün yeni mezarlar, batık gemiler, ilginç ritüellere ait merak uyandırıcı izler ve hatta tümüyle kaybolmuş yerleşkeler bulunuyormuş.

İşte bunlardan içinde bulunduğumuz Kasım ayı sırasında çıkartılmış en merak uyandırıcı 6’sı huzurlarınızda. Geçen ayki gibi bu ayda, Discovery Channel başta olmak üzere benzer yayınların haberlerinden derlenmiştir. Buyurunuz!

 

 

İpek Yolu Üzerinde 1700 Senelik Bir Mezarlık Bulundu

Çin Antik Mezar

Bu habere dair ilk tepkiniz “1700 sene önce ne ipeği, ne yolu?” ise hemen ilk önce onunla ilgilenelim: Antik dönemde de Batı (meali: Roma) Doğu ile (meali: Çin) ticaret yapmaktaydı. Birkaç yıl süren bir kazının sonucunda bu ticaret rotası üzerinde, günümüz Çin’inin Kucha şehrinin yakınlarında bir mezarlık bulundu. Araştırmacılar mezarlığın tekrar tekrar kullanıldığını düşünüyorlar, fakat bulunan kemiklerin kime ait olduğunu kestiremiyorlar. Tahminlere göre mezarlıkta en az 10 kişi gömülü. Kucha (eski adıyla Qiuci) çok önemli bir geçiş noktası olduğundan, belki de yolda ölenlerin gömüldüğü bir yerdir bu mezarlık, kim bilir?

 

Ege Denizinde Sular Altında Kalmış Antik Bir Yerleşke Keşfedildi

Delos Su Altı ŞEhri

Daha doğrusu şöyle diyelim, keşfedilen şeyin antik bir yerleşke olduğu fark edildi. Yunanistan’da faaliyet gösteren Ulusal Helenik Araştırma Vakfı, Ege Denizi’ndeki Delos adasının açıklarında eskiden bulunmuş olan su altı kalıntılarının tahmin edildiği gibi batmış bir liman değil, komple bir yerleşim bölgesi olduğunu açıkladı. Bu açıklamaya sebep olan şey ise önceki bulguların yanında sur, çömlekçi ve atölye binalarının bulunmuş olması. Yani tam anlamıyla bir su altı Pompeii’siyle karşı karşıyayız.

 

12.000 Yıllık Bir Çocuk Mezarı, Buz Çağı Cenazelerine Işık Tuttu

Çocuk Mezarı Buz Çağı

Bu mezara aslında yaklaşık 4 sene önce ulaşılmıştı, fakat kazılara geçen sene tekrardan başlanınca, ortaya çok ilginç bazı gerçekler çıktı. Alaska’da yapılan araştırma sırasında arkeologlar ilk bulunan çocuk iskeletinin altında bir tane daha olduğunu fark etti. Kız oldukları anlaşılan çocukların, neden beraber gömüldükleri bilinmiyor; zira bunun dünya üzerinde bir örneği daha yok. Araştırmacılar iskeletlerin ikiz kardeşlere ait olduğunu düşünüyorlar, fakat bu alttaki çocuğun özenle ve yanında özel eşyalarla gömülmüş olmasına rağmen üsttekinin çok daha az dikkat gösterilerek ve çok daha az eşyayla gömülmüş olmasını açıklamıyor. Şimdilik bilim adamları DNA testinin sonuçlarını bekliyorlar.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

  1. Sanal Varol Reply

    Yedi kafadara üzüldüm sen o kadar önemli bir şeyi bul devlete ver seni tutuklasınlar amatör arkeologluk ruhum söndü .s

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.