Diskdünya’yı öve öve bitiremedik zaten. Yalnız pek çok kişi bilmez: Terry Pratchett bu seri dışında pek çok ilginç ve farklı kitaba da imza atmıştır aslında. Belki başka zaman diğerlerinden de bahsederiz ama bir üçleme var ki, bu aleme ucundan kenarından girmiş herkesin kendine hitap eden bir şeyler bulabileceğini düşünüyorum: Johnny Maxwell Üçlemesi. Tek ortak noktaları başroldeki kahramanımız Johnny olan seri, kahramanımızın kendisinin ve arkadaşlarının bambaşka zaman / mekan / temalarda geçen ilginç maceralarını kendisine konu ediniyor. Biraz serinin kitaplarından bahsedeyim de, neden sizlerle paylaşma ihtiyacı duyduğumu anlayın.

 

1. Kitap: İnsanlığı Ancak Sen Kurtarabilirsin

jm1

Kahramanımız Johnny 12 yaşındadır ve bir şekilde bir kopyasını eline geçirdiği bir uzay oyununu severek oynamakta ve çok da başarılı olmaktadır. Bir gün oyunu oynarken düşman uzaylıların kendisine verdiği mesajla irkilir: “Teslim oluyoruz”. Bundan sonrası Johnny’nin sadece eve gitmek isteyen uzaylılara yardım etmesi ve o süreçte başından geçenler üzerine kurulu. Sadece fantezi dünyasına değil, aynı zamanda video oyunlarına da ne kadar hakim olduğu ortada olan Pratchett, bu bilgisini bir de durdurulamaz hayal gücüyle birleştirince ortaya bu şaheser çıkmış işte. Seriyi başlatan roman olması dışında, bilgisayar oyunlarına olan bakış açınızı da etkileyecek bir eser.

 

2. Kitap: Johnny ve Ölüler

jm2

 

Johnny’nin macerası bu sefer bilgisayar ekranının başında geçmiyor. Kasabanın yerel kahramanlarının gömülü olduğu bir mezarlık kent meclisi kararıyla yıkılacaktır. Bunu kabul etmeyen mezarlığın “ölü” sakinlerine onları görebilen tek kişi olan Johnny yardımcı olmak zorundadır. Pratchett zekasına ve yaratıcılığına sizi hayran bırakacak, siz de ölüm gibi ciddi bir konuyu nasıl ele aldığına şaşıracağınız ve keyifle okuyacağınız bir kitap bulacaksınız karşınızda. Ölülerin ölüme bakış açısı, sosyal yanı zayıf Johnny’nin edindiği misyon falan derken bir solukta okuyacaksınız.“Yaşamanın sorunu da bu işte,” dedi Eşraftan Bowler. “İnsanın tüm hayatını alıyor.”

 

3. Kitap: Johnny ve Bombalar

jm3

İlk iki kitapta oyunlar ve ölülerden giden Pratchett bu sefer de bizi öncekilerle tamamen alakasız bir yere gönderiyor. Johnny önceki kitaplarındaki deneyimleriyle artık iyice olgunlaşmıştır. Yol kenarında Bayan Tachyon’u bulan Johnny ve arkadaşları onun cebindeki anahtarları kullanarak kasabalarının bombalandığı 1941 yılına giderler ve macera başlar tabii. Daha önce yaşadıklarından çok daha zorlu bir yola girmiştir Johnny. Yine inanılmaz hayal gücü, yine akıl almaz zeka oyunları, yine duygu “bombardımanları” ve bu üçlemeyi yıldızlı pekiyiyle tamamlayacak bir son. Usta bu kez de ikinci dünya savaşına bambaşka bir bakış fırlatır. Bize de bunun keyfini sürmek kalır.

 

Her birinde bizi bambaşka dünyalara sokan, her birinde inanılmaz duygu yoğunlukları yaşatan ve her birinde bizleri kendisinin hayal gücüne hayran bırakan Pratchett’ı hiç okumamış olanlar bu kitaplar ile başlayıp ustanın diline biraz aşinalık kazanabilirler. Ustayı tanıyanlar ise Pratchett’ın alıştığımız kitaplarından çok farklı olan bu eserleri okuyup kendisinin çeşitliliği karşısında hayrete düşebilirler. Seviye olarak daha genç okuyucular için yazılmış olsa da, şu zaman konusunda sıkıntı duyduğumuz, bu sebeple de okumayı genelde ikinci plana attığımız yaşantımızda, sizi çok yormadan alıp bambaşka dünyalara götürecek bu eserleri kesinlikle deneyimlemelisiniz.

İlgilenenler için ben bu kitapları çoook eski zamanlarda Dost Kitapları’ndan almıştım ama büyük ihtimalle artık baskısı falan kalmamış, ancak sahaflarda falan bulunabilir hale gelmiştir. Ama korkmayın. Terry Pratchett’ın daha gençlere yönelik işlerini yayınlamakta olan Tudem kitabın haklarını almış ve üçlemeyi hem ayrı ayrı, hem de bütün olarak basmış durumda. Eğer indirimde falan yakalarsanız sakın kaçırmayın.

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.