İskandinav mitolojisinin kıyamet günü inancına denk gelen Ragnarök, birçok farklı unsurun şekillendirdiği bir olaylar dizisini ifade ediyor. Bu olaylar dizisinin içerisinde, büyük doğal afetler, evreni kaplayan bir kötücüllük ağı, dokuz evrenin çeşitli yerlerindeki tanrıların ve tanrısal varlıkların birbiriyle mücadele ettiği büyük bir savaş ve neticesinde ise dünyanın suya gömülüşü yer alıyor.

#KısaKısa, tek atımlık bilgi topudur. Tam aradığınız yere rast gelirse tatmin edici, daha fazlası için biraz eksiktir. Şuradan kategoriyi kurcalayarak birbirinden farklı pek çok konuda içeriğe ulaşabilirsiniz.

Bilinen dünyayı yok edecek olan bu günün gelişi, birtakım alametlerle kendisini gösteriyor. Mite göre, Ragnarök’un gelişi, horoz Gullinkambi’nin tanrılara doğru ötüşüyle anlaşılacak. Valhalla’nın horozu, ejderhaları çağıracak. İlk olarak zorlu ve tüketici kış yaşanacak, ardı ardına üç kış birbirini takip edecek. Devasa Kurt Fenrir’in oğullarından Sköl Güneş’i, Hati ise Ay’ı yutacak; yıldızlar sönecek ve dünya karanlığa gömülecek. Bu çetin şartlar nifak tohumlarını ekecek, yaşayanların zihinleri kötü düşüncelerle dolacak. Kurallar yıkılacak, tabular unutulacak, kutsallar devrilecek.

Doğal afetler, depremlerle devam edecek. Midgard’ın dev yılanı, Loki’nin oğlu Jörmungand, yeryüzüne gitmek için hareket edecek ve denizleri sarsacak. Sarsıntıların şiddetiyle Loki’nin diğer oğlu Fenrir, zincirlerinden kurtulacak. Denizlerde büyük dalgalar oluşacak, dalgalarla Naglfar isimli korkunç gemi, sulara inecek. Ölülerin tırnaklarından yapılan bu gemi, savaşı getirecek.

Cennet kalesinin bekçisi Heimdallr, Naglfar’ı görecek ve tanrıları çağırmak için borusunu üfleyecek.  Evrenin köşelerinden tanrılar, Odin’in çocukları, devler, elfler ve cinler, son savaşın yapılacağı büyük ovaya varacak. Thor, çetin bir mücadelenin ardından yılan Jörmungand’ı öldürecek fakat onun zehriyle kendisi de hayata veda edecek. Dev kurt Fenrir ve ulu Odin, kıyasıya dövüşecek; neticesinde Fenrir, Odin’i yutacak. Babasının intikamcısı Vidar, Fenrir’in çenesini kopartacak. Hel’in koruyucu köpeği Garm, zafer ve adalet tanrısı, tek gözlü Tyr’e saldıracak. Tyr, Gram’ı öldürecek ancak yaralandığı için o da ölecek. Loki fırsat kollayacak, bir aralık Heimdall’a ulaşacak; ikisi birbirinin eşi, Valhala’ya varacak.

Son afet ise yangınlar olacak. Ateş devlerinin başı, Muspelheim’in hâkimi Surtr’un alevli kılıcıyla ne Freyr ne de kendisi başa çıkamayacak. Böylece tüm dünya, ateşler içinde kalacak. Midgard, sulara gömülecek. Kötülüğün ve iyiliğin bu son savaşından sonra, evrene yeniden denge gelecek. Dokuz dünyayı birbirine bağlayan üç köklü ağaçtan, Lif ve Litfhrasir isimli iki insan doğacak. Onlarla birlikte, yaşam yeniden başlayacak.

Pek çok benzer mit gibi Ragnarök da yaygın kanının aksine, biz faniler için sonu değil, aslında, bir yeniden doğuşu anlatıyor. Tanrılar ölüyor, onların çağının sona ermesiyle insanların yerküredeki serüvenlerine zemin oluşuyor. Mitlerin çağı bitiyor, destanların çağı başlıyor. Salgınlar, doğal afetler ve iklim krizleriyle sulara gömüleceğimiz kıyamete yaklaştığımız bu günlerde, Ragnarök’a kulak vermek, bu bakımdan önemli.

Yazar

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.