Çok ilginçtir, bizim Kralkatili serisi ve o serinin ilk kitabı Rüzgarın Adı ile tanışıklığımız, bundan çok da uzun bir süre önce olmadı. Zaten serinin de öyle köklü bir mazisi yoktu, Patrick Rothfuss imzalı seri, 2007 yılında piyasaya sürülmüş; özellikle de Ursula LeGuin‘in övgüleri sayesinde Amerika’da sağlam bir satış çizgisi yakalamıştı. Bizim buralara gelişi de 2011’de, İthaki Yayınları aracılığıyla olmuştu. Bizde de baya başarılı bir grafik yakaladı aslında; en son Şubat 2015’te, beşinci baskısına ulaşmıştı.

Bu uluslararası başarı, elbette karşılıksız kalmadı. Dürüst olayım, kitabı şu an okumaya devam ediyorum ve bitirdikten sonra fikirlerimi zaten paylaşacağım; ama bir şeyi net bir şekilde söyleyebilirim: Rothfuss edebi olarak çok başarılı bir roman çıkarttı ortaya. Ve edebi olarak başarılı her fantastik roman gibi, Game of Thrones’un dünyanın en popüler dizilerinden biri olduğu şu çağda, Kralkatili’nin kapısını da Hollywood’un çalması çok uzun sürmedi haliyle.

Kralkatili

The Hollywood Reporter’ın haberine göre, adını gizemli (ve dürüst olalım, bir hayli Mary Sue) karakterinin onlarca mahlasından birinden alan seriyi Lionsgate stüdyoları resmen cebine atmış vaziyette. Yazar Patrick Rothfuss ile anlaşan Lionsgate, seriyi kuru kuru bir film serisine çevirmek niyetinde de değil. Zaten Rothfuss, “Düz film yapacak olsalardı, ilgimi çekmezdi” diyor. Lionsgate paralel bir şekilde Kralkatili serisini filmler, TV dizileri ve oyunlar hâlinde geliştirecek.

Bu süreç içerisinde de Rothfuss, kendisine bir kreatif ortak olarak davrandıklarının altını çiziyor. Lionsgate belli ki, fantastik edebiyatın yeni fenomenine büyük oynamak niyetinde. Yalnız,burada endişelendirici bir takım noktalar da yok değil. Lionsgate kitle olarak ekseriyetle “genç yetişkin” dediğimiz cenahı hedef alan bir stüdyo. Yaptıkları film, dizi ve oyunları da geçmişte dev ekmek yedikleri bu kitlenin üzerine koyabilirler. Bu da Kralkatili’nin piyasa değerini bir tutam düşürebilir, ama elbette, net bir karar vermeden önce bekleyip görmemiz gerekiyor. Siz ne diyorsunuz peki?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.