İlk filmden 18 yıl sonra, Lord of War 2 için yeşil ışık yakıldı ve Nicolas Cage yine başrolde.

Gerçek bir silah tacirinin öyküsünden uyarlanan ve 2005’te çıktığında dünya çapında, kült filmler listesine giren Lord of War filminin devamı geliyor. Neredeyse 20 yıl sonra gelen bu devam filminde, Reinfield filminde oldukça renkli bir performans sergileyen Nicolas Cage tekrar Yuri Orlov karakterine hayat verecek ve en son John Wick 4’te bizi kendine hayran bırakan Bill Skarsgård da onun oğlunu canlandıracak. Filmin yapımcı stüdyosu Vendome Pictures olacak.

Savaş Tanrısı ve Sermayesi

Lord of War filmi; kişisel hırsın insanı nereye sürüklediğinden tutun da savaş piyasası üzerinden; bürokrasinin ve komple parasal sistemin ne kadar yozlaşabileceğini gösteren bir eserdi. Ahlakın sınırlarının nerede çizildiği, vicdanın ne noktadan itibaren değerini yitirdiği ve verilen kayıpların insanın karakterini değiştirip değiştiremeyeceği üzerine bir hikâyeydi. Yani sadece Soğuk Savaş’la, silah satmakla ya da zengin olmakla ilgili bir film değil, komple insan doğasına bir eleştiriydi. Nicholas Cage’in dördüncü duvarı delerek seyirciyle doğrudan konuştuğu sahneler de rahat koltuğunda oturan seyirciyi Yuri Orlov’un suçuna ve yalnızlığına ortak ediyordu.

Lord of War filmine bu kadar yükseldikten sonra ikincisinin gelmesini beklemek de spin-off‘lar istemek de aklımıza gelmezdi ama şimdi ikinci film geliyor, bunun için acayip heyecanlıyız. Bu devam filmi hakkında daha pek bir gelişme yokken bu heyecanımızı kelimelere nasıl dökeriz bilmiyoruz. Filmin senaristi ve yönetmeni, ilk filmde de aynı görevde bulunan Andrew Niccol. Şu açıklamaya bakarak onun, heyecanını bizim yerimize de harika bir biçimde ifade ettiğini görebilirsiniz:

Bu karakterlerle ilgili daha keşfedilecek çok fazla şey var. En iyisini Platon söylemiş; Savaşın sonunu sadece ölüler görür. Şeytani cazibesiyle Yuri Orlov’un ve onun, hiçbir konuda meşruluğu sağlayamayacak, gayrimeşru çocuğunun şirketinde daha fazla zaman geçirmeyi dört gözle bekliyorum.

Savaş Tanrısı ve Sadık Müşterisi

Anladığımız kadarıyla Lord of War 2 genelinde Yuri Orlov’un oğlu, Godfather 3’te Michael Corleone’nin yaptığı gibi; bütün işi yasal düzeye çekmeye çalışacak. Bunu yapmaya çalışırken bir yandan da ikili; Orta Doğu’yu birbirine katacak. İkisinin arasındaki baba-oğul ilişkisi nasıl olur bilemiyoruz ama ilk filmde Jared Leto (Vitaly Orlov) sayesinde iki kardeş ilişkisinin nasıl çuvallayabileceğini görmüştük.

Lord of War 2 filminin çekimleri bu sonbaharda başlayacak. Ekranlara gelmesi için de muhtemelen 2024’ü beklememiz gerekecek. Takip edeceğiz ve gelişmeler oldukça sizi bu filmden haberdar edeceğiz.

Author

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.