Kim ne derse desin Watchmen, tüm çizgi roman aleminin en kaliteli işlerindendir. İsterseniz ağlayın, isterseniz zırlayın; Watchmen‘in kalitesinin ve inanılmaz dolu olduğunun aksini kanıtlamanız mümkün değil.

Çoğu çizgi roman tek okumada kendine aşık eder. Her sahnesine ayrı ayrı tutulursunuz. Unutma şansınız olsa bunu mutlaka kullanır ve sanki ilk defa okuyormuşçasına tekrardan başlamak istersiniz. Bariz bir şekilde bu tür çizgi romanlar, kendilerine büyük bir hayran kitlesi katar ve adından da sıkça başarıyla bahsettirir.

Ancak bazı çizgi romanlar da bunun tam aksi şekilde bir yol çizer kendine: İlk okumanızda neler olduğunu anlamazsınız, ikinciye okuduğunuzda bir şeyler oturuyormuş gibi hissedersiniz, üçüncü seferinizde ise yavaş yavaş ince detayları fark etmeye başlarsınız. İşte Watchmen de tam böyle arkadaşlar. Birini çizgi romana başlatmak için en kötü örnektir ama çizgi roman aleminin en ama en başarılı işidir. Evet.

https://www.youtube.com/watch?v=1yKq1PRvPJQ

HBO’nun, Game of Thrones sonrası şahlandırma girişimleri bir hayli işe yaracak gibi duruyor. Çünkü His Dark Materials‘dan tutun da halihazırda devam eden Westworld gibi işlerinin yanına bir de Watchmen ekleniyor. Biz geeklerin en büyük korkusu ise böylesine kusursuz bir eseri, dizi dünyasında batırmamaları. Zira hak ettiği önemi ve değeri gördüğünü düşünmediğimiz Snyder’in Watchmen filminden sonra HBO’nun dizisi ile bunun kırmızı çizgimiz olduğunu belli ediyoruz diye sanıyorum.

Comic-Con’da yayınlanan bu fragman, şimdiden birçok kişinin tepkisini çekmiş durumda. Nedendir bilinmez ama herkesin içinde bir huzursuzluk yer etmiş. “Mahvedecekler!” şeklindeki haykırışlarla ortalığı inletmeye başlamışlar. Öte yandan bana kalırsa nötr bir şekilde sonuna kadar geldiğim fragmanın David Bowie’li “Life on Mars” şarkısından ve o en son sahnesiyle Dr. Manhattan’ın mavi elini görmemizden sonra bu fragman beni yeterince tatmin etti.

Şu an sebepsizce yükseldim, kelimelerim de tükendi. Eğer aranızda bu fragmana itirazı olan varsa, lütfen yorumlara yazsın. Yazının en başından beri “Watchmen dünyanın en iyi çizgi roman serisidir” savıma karşı çıkacak varsa da… Öyle bir insan yoktur lan!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.