Bu yazının 2018 sürümünü okumak isteyenler için: Şöyle buyurun!

Herhalde bize sizden gelen soruları toplayıp üst üste koysak, ilk başa koskocaman haşmetiyle “Marvel filmlerini hangi sırayla izlemeli?” sorusu oturur. Biz bu dakikaya kadar soruya hep “Allah Allah?” gözüyle bakıyorduk. Yani hakikaten, kendi içimizde esprisini bile yapıyorduk yani; “çıktığı sırayla işte?” diye. Sonra çok vahim bir hata yaptığımızı fark ettik. Marvel filmlerinin çıkış sırasını herkes bilmiyordu ki? MCU’ya Avengers ile dahil olan milyonlarca insan vardı; ayrıca bunun kısa filmlerini izlemeyen, dizileri hangi bölümlerde filmlere giriyor, hangisinde çıkıyor bilmeyenleri de vardı. E bir kaynak da lazımdı hakikaten. Biz de o kaynak olalım dedik.

Şu aşağıda okuyacağınız 34 maddelik liste, filmleri, ABC dizilerini, Netflix dizilerini ve kısa filmleri konu alıyor. Genel olarak kronolojik sıraladık; sadece Daredevil ve Jessica Jones’da biraz şahsi çıkarımlar yapma fırsatımız oldu. Onlar topyekün yayınlandığı için, bir yerlere on üç bölümlük hikaye sıkıştırmamız gerekiyordu. Bir de, 40’lar dönemi MCU’sunu ayrı bir yere alıp, öyle değerlendirdik. Elimizde de şöyle bir sıralama oldu. Buyurun!

PHASE 1

Captain America: The First Avenger

Captain America

Marvel Cinematic Universe‘in kronolojik olarak en eski filmi. Bütün mesele burada başlıyor zaten. Önceki filmlere referans olmadığı gibi, Tesseract ile birlikte Infinity Gem hikayesi de buradan başlıyor. Yalnız; filmin final sahnesi direkt olarak Avengers’a bağlanıyor; o yüzden bu sırayla izlerseniz, onun nihayete kavuşması için biraz beklemeniz gerekecek.

 

Agent Carter, 1. Sezon

Agent Carter S01E08 Peggy

Agent Carter’ın komple birinci sezonu, ara vermeden izlenmeli. Zaten First Avenger’dan sonra olanlarla, Agent Carter kısa filminin finali arasında geçiyor.

 

Agent Carter, 2. Sezon

Agent Carter S02E03 Peggy

Geçen listemizde neden Cap ve Agent filmlerini çıkış sırasına değil, kronolojik sıralarına göre dizdiğimizi çok sorgulayan oldu. Bu bir tercih elbette, siz dilediğiniz gibi izleyebilirsiniz. Fakat bizce, işin içinde dizilerin olması, olayı inisiyatife bırakıyor. Biraz da bulandırıyor suyu. Cap + Agent’ları Iron Man 1’den önce izlemek, The First Avenger’ın finalini uzun bir süre tamamiyete erdirememek demek. Ancak… Agent Carter 1, 2 ve kısa filmi, direkt The First Avenger’ın sonrasında izlenmek zorundalar. Sıralamanın başka bir yerine sokuşturulursa, gereksiz uzatıyor ve değerlerini de yitiriyorlar. E onları The First Avenger ve Avengers arasına koyarsak aynı şey oluyor. Dolayısıyla, “Kim bu gözü kapalı adam?” ve “Hapishanedeki o herif Zola mıydı?” gibi soruları sormak pahasına, bu dizilimde ısrarcıyız.

 

Agent Carter (Kısa Film)

agent carter 1946

Captain America filminin DVD’siyle gelen bu kısa film; dizi için de zemin oluşturmuştu vakti zamanında. Dizinin birinci sezonu kısa filmi garip bir pozisyona soktu. Zira dizi, kısa filmin ortasında geçiyor. Ancak finalinde Carter bir nihayete kavuştuğu için, biz bu güncellenmiş dizilimde kendisini 2. sezonun sonrasına alalım dedik.

Iron Man

Iron Man

MCU’nun çıkış tarihi olarak ilk filmi. Tony Iron Man zırhını inşa ediyor, süper kahramanlığa başlıyor.

The Incredible Hulk

01 The Incredible Hulk

Iron Man ile aynı sene çıkan Hulk’ı ondan sonra yerleştirdik, zira filmin end-credits sahnesi, Iron Man’in önce izlenmesini şart kılar nitelikte. Ki, o sahneden söz açılmışken…

The Consultant

The Consultant

Clark Gregg’in başrolünü oynadığı kısa film The Consultant‘ı Hulk’tan hemen sonra izlemek en iyisi. Zira bu kısa film, Hulk’ın son ek sahnesini netleştiriyor, güzelleştiriyor. Çok fantezi yapacaksanız, Hulk’ı izleyip, akabinde normal film bittikten sonra The Consultant’ı açabilir, Hulk’ın ek sahnesine sonra devam edebilirsiniz. Ama çok da bir şey fark etmiyor bana soracak olursanız.

Iron Man 2

07 Iron Man 2

Iron Man 2, artık inceden inceye ciddi MCU referanslarının başladığı bir film. Burada filme başlayan Coulson’ın hikayesi, baya direkt olarak arkasından gelen üç şeyi bağlıyor. Bu filmde Coulson Stark’a yardımcı olurken, “beni New Mexico’dan çağırıyorlar” diye filmden ayrılıyor. Sonra işte Whiplash falan buralar, derken…

A Funny Thing Happened on the Way to Thor’s Hammer

A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer (2011)

Yine bir kısa film, Coulson‘ın New Mexico’ya giderken başına gelenleri anlatıyor. Kısa bir maceradan sonra Coulson’cığımız New Mexico’ya varıyor. Vardığında da karşısına ne çıksa beğenirsiniz?

Thor

Thor

Thor tabii. Burada Thor New Mexico’ya düşüyor, adamlık öğreniyor, Rainbow Bridge’i kırıyor. Loki filmin sonunda SHIELD’ı ve Dr. Selvig’i Tesseract üzerinde deneyler yapmak üzere şevkliyor. O deneyler sonucunda da olan malum.

The Avengers

The Avengers

Ek bir açıklama yapmaya dahi gerek yok. Marvel Cinematic Universe‘de Phase 1‘in sonu.

1 2 3
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.