Bu sayfalarda pek çok şeyin “yenisini” duyuruyoruz sizlere. Marvel filmlerinin yenisi. DC çizgi romanlarının yenisi. Yeni bir FIFA. Yeni bir Call of Duty. Yeni bir kitap bazen, ya da yeni bir tiyatro oyunu. Belki de bir dizinin yepisyeni çıkmış bir bölümü. Bazen yeni icatlar da duyurduğumuz oluyor; yeri geliyor elimize ekran çıkıyor, yeri geliyor robotların beline odunla vuruluyor. O yüzden “yeni” bir şeyler duyurmaya alışığız… Ama yeni bir uydu duyuracağımızı hiç düşünmemiştik.

Evet, bu oldu. Sizi 2016 HO3 ile tanıştıralım. Kendisi yaklaşık bir yüzyıldır etrafımızda uçuyor. Eğer bir yüzyıldır etrafımızda uçan bir şeyi, nasıl oldu da 2016 yılına kadar uydumuz olarak tespit edemedik diye soruyorsanız eğer, söylememiz gerek, NASA’nın tam olarak kullandığı tabir “quasi-satellite“, yani “uydumsu“. Öncelikle, 2016 HO3’ün yaşamı bizim etrafımızda şekillenmiyor. Kendisi çok cool, başka uğraşları var. Bundan kastımız da, 2016 HO3, esasında güneşin etrafında dönüyor, bizimle de ip atlama oynuyor.

NASA bu yaptığı şeyi “Dünya’yla küçük bir dans” olarak anlatmış. 2016 HO3, güneşin etrafındaki dönüşünü toplam 365.93 günde tamamlıyor. Bunu bizimle birlikte yaptığı için de, bizim etrafımızda da dönmüş oluyor. Bizim etrafımızdaki rotası ise bir hayli düzensiz. Ay’ın Dünya’ya uzaklığını bazen 38’e, bazen de 100’e katlayan bir mesafeye ulaşıyor 2016 HO3. Yaklaşık 8 derecelik bir eğimi var. Kendisi de baya ufak bu arada, boyu 36.5 metre, eni ise 91. NASA kendisini ilk olarak Haleakala, Hawaii’de bulunan Pan-STARRS 1 teleskopuyla tespit etmiş.

2016 HO3’ün bir süre daha bizimle beraber olacağı düşünülüyor. Buradaki “bir süre” emaresinden kasıt da, birkaç yüzyıl daha boyunca bu arada. Biz Güneş’in etrafında bir süre daha bu ufaklık ile dönmeye devam edeceğiz, o da sağ olsun, bizle “küçük dansını” yapmayı sürdürecek. Geekyapar olarak biz de bu kıvancı yaşamamıza sebep olduğu için Pan-STARRS 1 teleskopu, NASA ve 2016 HO3’e teşekkür ederiz. Gerçekten “yeni bir uydu” haberi yapacağımızı sanmıyorduk ya, vay arkadaş.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.