Passion of the Christ’ı izlediniz mi? Muhtemelen pek çoğunuzun cevabı “Evet”. Muhtemelen pek çoğunuz, filmi ya sinemalarda, ya DVD’de, ya da başka yöntemlerle, bir şekilde izlediniz. Ve bu çok garip bir durum. Bu film, Hz. İsa’nın son günlerini anlatan, neredeyse tamamı Aramice diyaloglardan oluşan, çok kanlı, 17 yaş altına yasak bir dönem filmiydi. Ve dünya genelinde 611 milyon dolar gişe yaptı. Birçoğunuz izlediniz. Biz de izledik. Sınırları aşan bir filmdi Passion of the Christ.

Tarihin en garip sinematik başarılarından biri olmasına rağmen, devam filmi gelmedi Passion’a. Ara ara ses çıkıyordu, ancak gelmesi de zordu. Konu yokluğundan değil, zira film her ne kadar İsa’nın ölümüyle bitse de –ki İsa’nın son günlerine, zaten İsa’nın “Passion’ı” denir, film de onları anlatıyordu– geri dönüşüne dokunmuyordu. Gibson’ın biraz burada ileriki filmleri de düşündüğü belliydi. Ancak o düşünceler, gerçekliğe dönemedi.

the-passion-of-the-christ

Zira Avustralyalı aktör, film sırasında zaten Yahudi’lere yönelik tasvirlerinden dolayı tepki çekiyordu, ardından sarhoşken polise söylediği antisemitik laflar ayyuka çıkınca bu tepki farklı bir noktaya geldi. Gibson çoğunlukla Yahudilerin yönettiği Hollywood’da persona non grata ilan edildi. Bir anda film dahi çekemeyecek noktaya geldiği için, ilki zaten Yahudiler tarafından tepkiyle karşılanmış filme, ikinisini çekmek iyice hayal oldu. Ancak, zaman geçti, köprülerin altından su aktı, Hollywood Gibson’ın sürgününe küçük aflar getirmeye başladı. Avustralyalı aktör yıllar sonra yönetmenlik koltuğuna geri dönecek Hacksaw Ridge filmiyle. Ve o filmde beraber çalıştığı, yıllar önce de Braveheart’ta birlikte Oscar aldığı Randall Wallace’ın bilgisine göre, Passion of the Christ 2 de tekrar rayına oturdu.

Wallace kendisinin filmi yazmaya başladığını, Gibson’ın da yöneteceğini, filmin de İsa’nın geri dönüşüyle ilgili olacağını doğruladı. The Hollywood Reporter’a konuşan Wallace, henüz filmin bir stüdyo bulamadığını söyledi; ancak, pek çok adayın projeyi ufaktan yokladığını da eklemeden edemedi. E neticede 600 milyon dolar yapmış bir filmin devamından söz ediyoruz. Elbette yatırımcı bulmakta zorlanmayacaklardır. Ki yani, şu an “Mel Gibson, Passion of the Christ 2’yi yapıyor” demek, büyük manşet. Filmin kendisi nasıl olacak, varın siz düşünün.

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.