Netflix ve Amazon gibi dijital dağıtım servislerinin orijinal içerik işine girmesi konusunda detaylıca konuşuyoruz aslında sık sık. Ama üst üste birkaç haber gelince –ve Netflix’in sayfasında genel bir gezinmeye de çıkınca– bir tarafından çok bahsetmediğimizi fark ettim: Fil mezarlığı olma ihtimali. Bu şu an olan bir şey değil, varlığını hemen hissettiren bir şey değil. Ama inceden inceye böyle bir tehdit de var, fark ediyor musunuz?

Netflix zaten nostalji faktörüne oynama meselesine dört bir elle sarıldı. Fuller House, Richie Rich, Voltron, Gilmore Girls gibi işler var yelpazelerinde. Amazon öteki tarafta bu işe pek girmiyor, ama sinemada tutunamamış olan Jack Ryan’a kapılarını açtılar geçtiğimiz günlerde. Ve geçtiğimiz günlerde, Calgary Expo’da da Karl Urban, gişede kesinlikle çok kötü çakılmış olan Dredd’in Netflix ya da Amazon’a gelmesi konusunda “muhabbetler” döndüğünü söyledi.

netflix-logo-210514

Allah’ı var, Urban iki yıl önce devam filmi için de “muhabbetler” dönüyor diyordu. Biraz iyimser davranıyor bu konularda belli ki… Ama hakkı da var. Netflix ve Amazon, ufak ufak “eski dizinizi, tutmamış serinizi, niş işinizi getirin; yenisini verelim” politikasına doğru gidiyorlar. Dredd sinemada tutmadıysa da, sinemada elde ettiği kitle Netflix’ini açsa, şirket ihya olur zaten ve herkes de bunun farkında. Bu yüzden de Netflix ve Amazon, sonsuz sınırsız genişlettiği içerik yelpazelerinin arasına böyle son nefesine gelmiş işleri de atıyorlar.

Bu benim için şöyle bir endişe kaynağı: Netflix ve Amazon, normal stüdyo yapılanmalarının ve mantığının dışında çalışıyorlar. Bu yüzden de normalde denenmeyecek fikirlere el verebiliyorlar rahatlıkla. Örneğin, atıyorum, HBO gibi sadece Amerika’da yayın yapmadıkları için, full İspanyolca bir dizi çekebiliyorlar, ne de olsa onu Meksika’ya, Guatemala’ya, Dominik Cumhuriyeti’ne de koyacaklar. Yani normal stüdyo yapısından geçmeyecek, filtrelenip elenecek, ya da en iyi ihtimalle hadım edilecek işler, Netflix ve Amazon’da yer bulabiliyorlar kendilerine.

????????????

Fakat çıkışında bu şekilde alkışladığımız bir şey daha vardı: Kickstarter. Kickstarter’ı da çok sevmiştik, oyun yapmanın punk bir yöntemi olacaktı, isyandı, başkaldırıydı. Sonra “sizin 20 yıl önce sevdiğiniz o oyun var ya, hah, biz bu kadar parlak ve vizyoner insan bir araya geldik, o 20 yıl önceki oyunu yapıyoruz” oldu. Çıkan her orijinal fikir için, kırk tane Mighty No 9, Numenera, Broken Age, Broken Sword 5 gördük.

Netflix ve Amazon’un da buraya gidiyor olma ihtimalleri beni ürkütüyor. Dredd öznelinde bir mesele değil bu, Dredd’in dizisi elbette ki gelebilir, geniş bir çizgi roman madeni var arkasında. Ama genel olarak orijinal olana, eşsiz olana gitmek yerine bunların tercih edilmesi, bana kalırsa bir kaygı kaynağı. Başka yerde mümkün olmayan dizi ve filmler Netflix ve Amazon’da olsun, kabul. Ama bu tabiri yanlış da anlamasınlar, “başka yerde mümkün değil, çünkü artık toplum olarak ilerledik ve başka şeylere ihtiyacımız var” tipi şeyler gelmesin… İnce bir çizgi elbet, net bir mesele de değil. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.