Sıkı takipçilerimiz anımsayacaklar, geçen hafta video oyunu dünyasına çok nadir bir hazine düştü birden: Nintendo PlayStation. Onun hikayesini geçtiğimiz haberimizde enine boyuna konuşmuştuk, hatta “biri alıp, kucağında bir oyun müzesine doğru yollansın çabucak!” diye de tembihlemiştik. Daha o nadir prototipin şokunu üzerimizden atamadan, bir tanesi daha ortaya çıktı. Hem de bu seferki iyice mazi: Phantom.

phantom14

Phantom’u oyun dünyasını 2004-2005 yıllarında takip edenler yakinen hatırlayacaklardır. Garip bir şekilde dönemin oyun fuarlarında ciddi bir parsel elde eden, baya da ses getiren bir projeydi kendisi. Vaktinin çok ilerisindeydi. Yapmaya çalıştığı şey, aşağı yukarı bugün Valve’ın Steam Machine ile ilgili tasarladıklarına yakındı. Ama tabii, sene 2015 değil, 2005’ti ve Phantom asla gün yüzü görmedi.

Şirket iflas noktasına geldi, kurucusu hissedarları dolandırmaktan dolayı hapis cezası ile yargılandı… Phantom da adının hakkını verip kayıplara karıştı. Bu gizemli PC / konsol hibridi cihaz hesapta modifiye edilebilecekti, genişbant ağ üzerinden oyun stream edebilecekti ve konsol rahatlığı sunacaktı, ama en basit yapması gereken şeyi yapamıyordu. Yani çalışmıyordu, bu yüzden de Phantom asla piyasaya çıkmadı.

phantom16

Kendisi de bugüne kadar kayıp sanılan platformlardan biriydi, fakat Ars Technica okuyucusu Eddie Schlesinger, Nintendo PlayStation’ı görüp ortaya çıktı ve vaktinde kendisine “tamir” etmesi için bir Phantom getirildiğini fotoğraflarla teyit etti. Henüz Schlesinger’in tarif ettiği orijinal sahip bulunmuş değil, fakat Schlesinger kendisine geldiğinde Phantom’ın çalışmadığını, içerisinde Nvidia FX5700 ekran kartı olduğunu belirtti. Sahibi cihazın tamir edilmesini istemiş, Schlesinger’de içerisine Windows XP kurup, başlangıçta Phantom videosu oynatacak şekilde ayarlayıp teslim etmiş.

Şimdi Phantom nerede bilinmiyor, ama ben gerçekten çağrımı yineliyorum. Kesinlikle bir video oyunları müzesi kurulması ve bu nadir parçaların oraya dahil edilmesi gerekiyor. Öyle iki Pac-Man’in konulduğu müzelerden söz etmiyoruz, baya detaylı, ilginç şeylerin olduğu kapsamlı bir kurum olmalı. Şunları da kaçırmamalı artık yani, Phantom çıkmış ortaya yani be?

 

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.