Bu yazımızı geekyapar için Erdin Kaçan yazdı, GGJ’de Oculus Rift ve Leap Motion ile geçirdiği fantastik dakikaları anlattı, ellerine sağlık! O hayatta kaldı, peki ya siz?

Geçtiğimiz günlerde GGJ 2014 vardı bir çoğunuzun bildiği üzere. Bedavaya yemek olacağını duyduk ve hemen kaydımızı yaptırdık tabii.

Ekip arkadaşım Oğuz Turan Buruk ne yaptı etti ve Koç Üniversitesi’nden bir Oculus Rift ve Leap Motion getirmeyi başardı. E tabii biz de hemen demoyu indirdik ve hazırlanmaya, aslında projeyi bırakıp Oculus Rift ile oynamaya başladık!

erdin_kacan_ggj
“yeni bir dünyaya gireceklerini bilmiyorlardı…”

Oculus Rift’i çoğunuz biliyorsunuz diye düşünüyorum, bir sanal gerçeklik gözlüğü. Kulağa geldiği kadar masum bir alet değil ne yazık ki!

Occulus Rift İle Bambaşka Bir Dünya

Ben de bir çok kişi gibi OR ile GGJ’de tanışanlardanım. Aleti kafanıza taktığınız anda gerçekten sizi başka bir dünyaya atıyor. Öyle ki kullanırken gerçek dünyada dengesini kaybedenler, benim midem bulandı deyip çıkarıp atanların ve nedense aleti takar takmaz demodaki uçurumdan atlamaya çalışanların sayısı hiçte az değildi. (Türk oyun geliştiricileri olarak bunalımdayız sanırım!?)

İlk taktığınızda zaten yapılan ilk şey, bir etrafa bakınıp, sonra da kafanızı güneşe dikmek ve bir süre uzaktan sizi izleyenlerin “Napıyo lan bu?” yorumlarına mahuruz kalmak oluyor. İşin güzel tarafı ise bu aleti öğrenme süresi sıfır. Kafanıza taktığınız anda hiçbir zorluk yaşamadan kullanabiliyorsunuz.

erdin_kacan_ggj2

Leap Motion ile Gökyüzünde Dans! Yalnız Eller Temiz Olacak!

Derken Leap Motion’ı çıkardık ortaya. Driverlar ve bilumum demolar indirildi, kuruldu. Tabii Oculus Rift’ten sonra biraz sönük kaldı. Daha önce videolarını ve gelişimini az da olsa takip etmiş biri olarak oldukça heyecanlıydım!

Aleti taktığımızda ufak bir hüsran yaşadık ve uzunca bir sure aletten düzgün bir sonuç alamadık. Çok sonradan anlayacaktık ki aletin üstü parmak izi dolmuş ve yavrucağız önünü dahi göremiyor, elleri ya da parmakları ayırt etmek bir yana.

Oculus‘a kıyasla Leap Motion’u öğrenmek biraz daha zor. Kısıtlı alan, algılama hızının düşüklüğü gibi bazı engeller var. Ancak izlemesi aynı derecede acayip, projenin sonunda mecha ile ateş edeceğim derken bilgisayarımı yumruklayan vatandaşlar oldu!

Şu ana kadar anlattığım ve ilk günün yarısını kapsayan kısma kadar tek satır kod yazmadığımız gerçeğini bir kenara atalım. Aletlerin üzerinde çalışmaya başladık ve işin aslı ben gruptaki tek yazılımcı olarak baya bir korkuyordum, çünkü her sene yaptığımız gibi yine boyumuzdan büyük bir proje seçmiştik.

İnanılmaz Yaşam Mücadelesi Başlıyor!

Oculus ile başladık işlere. Ben saatlerce uğraşıp “Ulan bunu nasıl yapıcaz” triplerine girmeyi beklerken aleti oyuna ekleme isi yaklaşık 5 dakika sürdü.

Çok Da Zor Değilmiş!

OR‘yi kendi oyunumuzda çalıştırmış olmamız GGJ’de neredeyse herkesin yanımıza gelmesi ve saatlerce süren, oldukça keyifli bir demo kuyruğumuzun oluşmasına neden oldu. Sanırım herkesle tanışmış olduk, birçoğu adımızı Oculusçu olarak bilseler de.

Oculus’un hızlı kurulmasının ardından hızlıca Leap Motion ile testlere başladık, biraz sancılı geçti ancak sonlara doğru halledebildik. Aleti kullanmak baya eğlenceli, en güzel tarafı ise o filmlerde gördüğümüz elimizi havada sallayarak ekranların değişmesi, sağa sola uçan görüntüler fırlatmak gibi aksiyonların bir anda oldukça yakın gelmesi.

Occulus Rift ve Leap Motion ile 48 saat geçirmiş, ilk projesini ortaya çıkartmış bir geliştirici olarak söyleyeceğim şu:

İki aletin de beni en çok etkileyen tarafı tek başlarına değil ama beraber çalıştıklarında oyuncuyu tamamen gerçek dünyadan alıp hiç bir kontrol mekanizmasını doğrudan olarak kullanmadan bir çok şeyi yapmasına izin vermesi.

Mouse ve klavye kullanmadan bir korku oyunu oynadığınızı, kapı açmak, etrafa bakmak, karanlıkta kalmak gibi her şeyi gerçekten birinci kişi olarak yaşadığınızı hayal edin. Occulus Rift ve Leap Motion, bu açıdan oyun sektöründe benzersiz deneyimler sunabiliyor.

Elde bir Oculus Rift varsa oyunumuza alalım sizi. Kısaca Mecha kullanarak Kola şişelerine Mentos fırlatıp, havaya uçurmak! http://globalgamejam.org/2014/games/mogamecha .

Bir de mobil oyunumuz var yakında gelecek olan. Ona da şuradan bakabilirsiniz. http://geekyapar.com/konular/oyun/turk-studyosu-turk-oyunu-comete-yardim-edelim/

Yeni GGJ’lerde görüşmek üzere!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.