Christopher Nolan’ın Cillian Murphy başrollü Oppenheimer filmi geçtiğimiz hafta yönetmenin patlama sahnesinde CGI kullanılmadığına yönelik açıklamalarıyla gündemimize düşmüştü; bizler de hazır yerlerimizi almışken, yayınlanan birkaç kare ve filmle ilgili heyecanı artırmaya yönelik bu gibi açıklamaların üzerine daha büyük bir şeyler görmeyi bekliyorduk. Bekleyişimiz uzun sürmedi, bugün erken saatlerde “Atom bombasının babası” nâmını taşıyan ünlü bilim insanının hikâyesini izleyeceğimiz Oppenheimer filminden ilk fragman geldi. Hemen aşağıdan buyurunuz:

Bir nükleer silahın patlama ânına ilk kez tanık olduğunda “Now I am become Death, the destroyer of worlds.“sözünü alıntılayan fizikçi Julius Robert Oppenheimer’ın hayatını anlatan ve kendisinin Kai Bird ve Martin J. Sherwin’in kaleme aldıkları American Prometheus isimli biyografisinden uyarlanan filmin senaryosu Nolan’a ait. Filmin kadrosunda Cillian Murphy, Emily Blunt, Matt Damon, Florence Pugh ve Robert Downey Jr. ile bahsi açıp Gary Olman, Kenneth Branagh, Casey Affleck, Rami Malek diye devam ediyoruz. Müzikler ise Tenet’te de yönetmenle birlikte çalışan Ludwig Göransson’a emanet edilmiş.

Oppenheimer, Christopher Nolan’ın Universal Studios ile çalıştığı ilk filmi olacak. Hatırlarsanız ünlü yönetmen, Warner Bros.’un 2021’de çıkacak tüm filmlerini aynı anda HBO Max üzerinden yayınlayacağını duyurmasının ardından ne kadar köprü varsa yakmış, yönetmenler ile yayıncı platformlar arasında da büyük bir tartışmanın fitilini çekmişti. Bazen böyle kelimeler denk gelir; yönetmen tüm bu tartışmalı sürecin üzerine çekeceği ilk filmi, bir patlama hikâyesi olarak seçti. Bazen de böyle kelimelerle anlamlar denk gelmez çünkü söz konusu patlama hikâyesi, filmin afişine yazdıkları “Dünya sonsuza kadar değişir.” cümlesini malumun ilamı kılacak derecede büyük bir yıkımı ve müsebbibinin tüm uğraşlarına rağmen etkilerini asla silemeyeceğimiz bir insanlık suçunu beraberinde getirdi.

Bazen ise Nolan gibi bir yönetmen işin içine girer ve kelimelerle anlamlar birbirine karışır: Bir fragmanı açarsınız, dünyanın en huzurlu müziklerinden biri ve ilham verici bir cümlenin eşliğinde gözünüzün önünden her anlamda etkileyici görüntüler geçmeye başlar. Öncesi ve sonrasıyla konu hakkındaki bütün anlamları bildiğiniz için etki tersi olur, kızılca kıyametten önceki sessizlik etrafınızı sarar ve o anlamlar sırasıyla başınıza yıkılır. Fragmanda dikkatimize değer şeyin bu olduğunu düşünüyorum, altından kalkarsa anlatılacak şey de Prometheus’un hikâyesindeki gibi bu çünkü bütün bu hikâyeyi cehenneme giden yolun iyi niyet taşlarıyla döşendiğini tecrübe eden Oppenheimer’ın gözünden izleyeceğiz.

Filmi 21 Temmuz 2023’te izleyebileceğiz. Siz fragmanı nasıl buldunuz? Nolan’a ve onun elinden çıkan işlere hâlâ gıpta ile mi bakıyorsunuz yoksa alacağınızı aldınız ve karnınız tok mu?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.