Çok açık konuşayım, bugün girecek haber ararken bunu gördüm, ilgimi çekti, üzerine konuşmak istedim; fakat sonra bir an GamerGate tayfasını düşünüp “neyse, bulaşmayayım” diye geri çektim kendimi. Sonra da bu otosansürden utandım. Zaten hayatımızın her safhasında irili ufaklı otosansürler yaparak yaşamak zorunda bırakılıyoruz erk eliyle, kimse kusura bakmasın ama bir de klavye erişimi haddinden çok fazla olan gürültülü insanlardan ürkmeyi yediremeyeceğim kendime.

Haber şu: Hani bir TIME var ya? Meşhur dergi? Her sene bilirsiniz, en etkili 100 kişiyi belirlerler. Bu sene o listeye Anita Sarkeesian’ı almışlar. Kendisini tanımayan varsa, yukarıdaki paragrafı da tam kavrayamamış olabilir; izah edelim. Sarkeesian, bir öğretim görevlisi. Kendisi video oyunlarındaki seksizimi irdeleyecek bir video yapmak üzere para topluyor. Ondan sonra da yaptığı videolardaki eleştirileri ve tam olarak kimsenin tespit edemediği bir takım başka kusurları yüzünden bir kitlenin hedefine oturuyor, bu yüzden ölüm tehditleri alıyor, evini terk etmek zorunda kalıyor adresi ve kişisel bilgileri ifşa edildiği için, falan, filan…

Anita Sarkeesian 1

TIME kendisini bu senenin en etkili 100 kişisi arasına almakta haklı. Burada TIME’ın “taraf tuttuğunu” falan düşünmemeniz, vaktinde bu listeye Hitler’in de girdiğini hatırlarsanız faydalı olacaktır. Sadece “etki” perspektifinden baktığınızda, doğru bir karar. Şahsen Sarkeesian’ın Kickstarter’ına para vermedim, benim gibi para vermeyenlerin neden kendisini dolandırıcılıkla suçladığını anlamıyorum; videolarını izlemiyorum, benim gibi izlemeyenlerin neden kendisini yalancılıkla suçladığını da anlamıyorum. Gördüğüm birkaç argümanını zayıf buluyorum, benim gibi zayıf bulanların neden “peh” deyip geçemediğini de anlayabilmiş değilim.

Ama evet, Anita Sarkeesian TIME’ın en etkili 100 kişisi arasında olmayı hak ediyor. Ama onu o listeye koyan şey kendi argümanları ya da videoları değil. GamerGate. Af buyurun ama yaptıkları yüzünden bir “hareketin” ölüm tehditleri fırlatacak kadar ciddiye aldığı herkes bunun küresel bir tepki hâline geldiği ve bütün sene boyunca konulduğu bir yılda TIME 100’e girmeyi hak eder. Katılın, katılmayın, üzülün, sevinin, fark etmez, bu sene TIME’ın 100 listesine giren, video oyunlarındaki misojeni ve buna bakıp olabilecek en berbat tepkiyi vermeyi tercih eden ilginç insanlar kulübü oldu.

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Yorum

  1. Serhat Bozbeyli Cevap ver

    kadın tam bir cahil ve anlamsız şeyler anlatıyor. bunu ciddiye alıp da üstüne giden gamergate tayfası utansın.

  2. Aslında Anita Sarkeesian gibi insanların neden bu kadar tepki çektiğini kendi yazının girişinde açıklamışsın. Sen yazına otosansür uyguladığını fark edip “ne yapıyorum” ben demişsin ya, işte Anita Sarkeesian gibiler yüzünden sanatçılar da kendilerine otosansür uygulamak zorunda kalıyorlar. Daha geçen günlerde Killing Joke’a selam çakan bir kapağa karşı yöneltilen anlamsız eleştiriler yüzünden -Killing Joke hikayesini okuyan kimse, Batgirl burda çaresiz ve korkmuş görünüyor,erkek olsaydı böyle olmazdı diye bir eleştiri yapmaz zira)-kapağın çizeri kapağı gerçi çekmek zorunda kaldı. Birilerinin görüşleri başka birilerinin ifade özgürlüğünü engellemeye başladığı zaman insanların tepki göstermesi çok normal.

    Anonimlikten yararlanan bir takım gereksizin yaptığı bir şey yüzünden insanların asıl olarak neyi eleştirdiği gözden kaçırıyorsun gibi geldi bana. Hiçbirimiz (yani en azından büyük çoğunluğumuz diyelim) hayat felsefesi olarak “kadın ve erkek eşitliği fıtrata ters” anlayışını benimsemiş insanlar değiliz yoksa.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.