Antik Yunan mitolojisi, beni her mecrada kendine aşık ediyor; ama bir şekilde video oyunları bunun bir adım ötesinde. Küçüklüğümde tonla mitoloji kitabı okur, orada olmak için yanıp tutuşurdum; Herakles’in, Poseidon’un, Apollo’nun zamanında yaşamak isterdim. Video oyunları buna müsaade ettiler bir şekilde. Ama anlayamadığım bir sebeple; Yunan mitolojisinden beslenen ve bunu başka bir şekle sokan çok oyun varken, direkt olarak o dönemi temsil eden oyun sayısı pek fazla değildi.

MANS

Biz bu listeye başlarken, Civilization, Total War, Zeus gibi o dönemi kısmi ya da genel tema olarak kullanan oyunlardan ziyade hikayesine yediren, bütün olayı Antik Yunan mitolojisi olan oyunları tercih ettik. Ortaya yedi maddelik, şöyle bir liste çıktı. Buyurun, afiyetle tüketin efendim.

 

Age of Mythology

01 Age of Mythology

Elbette listeye en baba üyeyle başlayacaktık tabii ki, ne sandınız? Ensemble Studios, şimdi kapandı ve arkasında çok derin bir boşluk bıraktı; ama Age of Mythology çıktığı sırada, yanlış yapabilecekleri neredeyse hiçbir şey yokmuş gibi gözüküyordu. Age of Empires I ve II’nin ardından, seriyi birden ilginç bir noktaya çekip, işin içine Hero’lar ve Monster’ları eklemişler, bir de çok tatlı bir mitolojik güç mekaniği koymuşlardı. Age of Mythology’nin bünyesinde aynı zamanda Viking ve Mısır mitolojileri de yer buluyordu, ama ana hikaye Arkantos ve onun Atlantis’lilerini takip ettiğinden bizim gönlümüzde ve aklımızda hep Antik Yunan temalarıyla kaldı.

 

Apotheon

02 Apotheon

Apotheon listemizdeki en yeni oyun. Daha önce iki ufak oyun çıkartmış olan Alientrap’in geliştirip PC, PS4, Mac ve Linux’a çıkarttığı bu ilginç platform / RYO kırması, bizim gözümüze zaten ilk aşamada tarzıyla takıldı. Oyunun içerikten çok buna ağırlık verdiği eleştirisi elbet getirildi, ama kimse kusura bakmasın, tarz böyle olunca ona ağırlık vermek de çok normaldi bir yandan. Oyunun sanat tasarımcısı Jesse McGibney Antik Yunanistan’ın meşhur Siyah Figür tekniğini çok harika yansıtmıştı yaşayan karelere. Bir oyun bu kadar eşsiz gözüküyorsa, bizce biraz da basmakalıp mekaniklere sahip olma hakkı vardır diye düşündük, öyle sevdik Apotheon’u.

 

Gods

03 Gods

Gods resmen başımı duvarlara vurmama ve bu sırada beynimden irili ufaklı parçalar kaybetmeme sebep olan bir oyun benim şahsi mazimde. 1987’de kurulan ve Amiga sahnesinde ciddi bir etki yaratan Bitmap Brothers’ın bir oyunuydu Gods. Video oyunları dünyasının erken dönem Rock yıldızları olan Bitmap Brothers daha öncesinde Speedball ve Xenon ile başarı yakalamış, bu sefer de gözlerini antik Yunan mitolojisine dikmişti. Ben bu oyunu yaşım itibariyle doğal olarak kaçırmıştım. Pek sonra hasbelkader bir araştırma yaparken, emülatörüyle denk geldim. İşte o an kafam duvarla yakın bir münasebet kurmaya başladı. Keşke biri alıp Bitmap Brothers oyunlarını hafif cilayla tekrar Steam’e, XBLA’ya, PSN’e koysa. Ya da en kötü telefona. Çünkü hakikaten, insan oynayınca kaçırdığına çok üzülüyor!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Yorum

  1. Diablo oyun ve roman serilerinin hayranıyım. Titan Quest istediği kadar Diablo’ya benzesin veya benzemesin yine de çok güzel bir oyundur.

  2. 1- God Of War ascension’a kadar olan ilk 5 oyun PS3 için ”GOW Collection” olarak yeniden düzenlenerek piyasaya çıkmıştı. Yani şu an hepsi PS3’te oynanabiliyor.

    2- Terrence Carson 4. bir oyun olacağını söylemişti birkaç ay önce.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.