Kutu oyunlarına meraklıysanız ve daha önce adını hiç duymadıysanız tüm işlerinizi bırakıp hemen https://boardgamegeek.com/ gitmenizi öneririm.

Nedir bu BGG?

Kısa adı BGG olan site kutu oyunu severlerin dünyadaki bir numaralı buluşma noktası. Çin’deki oyunculardan tutun Papua Yeni Gine’deki oyunculara kadar bu konuya merak salmış herkes burada. Siteye girdiğinizde sitenin eski görünümü, ve karışık yapısı sizi korkutmasın. Alıştıktan sonra aslında oldukça kullanışlı bir site olduğunu siz de göreceksiniz 🙂

Sitede kutu oyunlara dair aradığınız oyunların %99’unu bulmak mümkün (bunlara eski Türk oyunları dahil olmayabilir). Yeni çıkacak oyunlar, oyuncuların oylamasıyla oluşan en popüler oyunlar listesi (), yeni çıkacak oyunlar, fuarlar ve daha bir çok konuda bilgi bulabilirsiniz.

Kendinize ait bir hesap açtıktan sonra beğendiğiniz oyunları istek listenize ekleyebilir, istediğiniz oyunlarla ilgili haberlere üye olabilirsiniz. Ayrıca her oyuna özel bir forum var. Bu forumların kural kısmında oyunlarla ilgili istediğiniz soruları sorabilirsiniz. BGG kullanıcıları diğer kullanıcıların sorularına cevap vermekte oldukça yardım sever, o yüzden gönül rahatlığıyla istediğiniz soruyu, çekinmeden sorabilirsiniz.

Kabul ediyorum ”biraz” karışık görünüyor... Ama korkmayın bir süre sonra alışacaksınız :)
Kabul ediyorum ”biraz” karışık görünüyor… Ama korkmayın bir süre sonra alışacaksınız 🙂

Keşif Zamanı!

Sitedeki en keyifli aktivite boş boş gezip oyunlara bakınmak. İnceleyebileceğiniz, okuyabileceğiniz o kadar çok oyun var ki saatlerinizi, günlerinizi, hatta haftalarınızı harcamanız mümkün… Hatta kaçınılmaz. Oyunların fotoğrafları, oyunlarla ilgili videolarda o oyununa ait sayfada bulunabilir. Sitenin sol tarafında bulunan ”The Hotness” listesi ise her gün kontrol edeceğiniz ikinci bir nokta. Oyuncuların en çok baktıkları oyunları bu listede bulmanız mümkün. Ünlü tasarımcılar veya büyük şirketlerin ses getiren oyunları açıklandıkları zaman genellikle bu listenin tepelerine çıkarak dikkatinizi çekecektir.

Sitede oyunları tasarımcılara göre aramak da mümkün. Daha önce oynadığınız bir oyunun tasarımcısının profilini inceleyerek bu tasarımcıların diğer oyunlarını bulabilir, bunları inceleyerek başka hangi oyunlarının hoşunuza gideceğini bulabilirsiniz. Tasarımcılar demişken, genellikle tasarımcılar da BGG’de aktif olan kullanıcılar. Özellikle bir çok tasarımcı oyunları çıktığında oyunlarına ait forumları takip ederek kullanıcılardan gelen soru ve yorumlara cevap veriyor.

Site dünyanın dört bir yanında kullanılınca ülkelere ait forumlarda kaçınılmaz olmuş. BGG’de her ülkeye ait bir forum var. Yazın tatil için Paris’e mi gidiyorsunuz? Fransa forumlarına girerek en kapsamlı kutu oyun dükkanını nerede bulabileceğinizi sorabilirsiniz. Veya Paris’te hangi gece, nerede oyun düzenlendiğini ve bu oyunlara nasıl katılabileceğinizin bilgisini de alabilirsiniz. İnsanlar sitenin diğer kısımlarında olduğu gibi bu kısımda da oldukça arkadaş canlısı.

Gel vatandaş gel!!!

Konu kutu oyunları olunca ikinci el piyasanın oluşmaması mümkün değil. Oyuncular eski, sevmedikleri, artık oynamadıkları oyunları pazar yerine koyarak müşteri arayabiliyorlar. Aynen sahibindennokta.com mantığı ile çalışan bir sistem var. Oyuncular oyunlarını site üstünden sattıklarında siteye belli bir komisyon veriyor. Genellikle oyunları dünyanın her tarafına gönderiliyor. Ancak Türkiye’ye kargo fiyatları yüksek olduğu için buradan oyun almak çok da hesaplı olmayabiliyor. Yurt dışına seyahatınız sırasında gideceğiniz ülkedeki ikinci ellere bakıp kendinize uygun fiyata oyunlar almanız mümkün olabilir.

BGG’deki bir diğer hazine kullanıcıların oluşturdukları listeler. Oyuncuların türlü türlü konularda oluşturdukları listeler hem eğlenceli hem de eğitici (şaka değil kutu oyunlarıyla ilgili öğrenecek o kadar çok şey var ki!). Mesela oynanması gereken parti oyunları, strateji oyunları, en kötü oyunlar, gece yarısı 12’den sonra oynanacak 10 oyun, sevgili / eş ile oynanacak oyunlar, bilgisayar oyunu sevenleri kutu oyunlara geçirmek için en iyi oyunlar, gibi gibi sınırsız sayıda liste var. Bu listeler sayesinde çok spesifik konularda aradığınız oyunları bulmak, yeni oyunları keşfetmek mümkün.

Kısacası kutu oyunlarıyla ilgili her şeyi bulabileceğiniz çok keyifli bir mekan BGG.

Beni BGG’de arayıp, bulmak isterseniz 🙂

https://boardgamegeek.com/user/zebani200

Türkiye’deki kutu oyun meraklılarının grubu

Türkiye’deki kutu oyunları severlerin arasına katılmak, neler oluyor, neler bitiyor, hangi etkinlik var takip etmek isterseniz sizi bu gruba ait facebook sayfasına bekleriz:
https://www.facebook.com/groups/IstanbulBG/

Türkiye’de oyuncuların sattıkları oyunları takip edebileceğiniz bir Facebook grubu da var:
https://www.facebook.com/groups/193199144183942/

 

Yazar

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

2 Yorum

    • 🙂 Teşekkürler JK, ben anlamadığım için o konularda dediğin gibi eksik kaldı o kısmı.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.