HER YERDELER! Öhöm merhabalar. Bu hafta oyun görünümlü bir terapiden bahsedeceğim sizlere: Earth Defence Force: Insect Armageddon. İçinizde böceklerden iğrenenler varsa onlar bu korkularını, iğrenmelerini atacaklar. Geri kalanlar da stres. Buyurun yazıya.

Kimin nesi kimin fesi?

3. şahıs bakış açısından oynadığımız oyun, Vicious Cycle Software tarafından yapılmış. Çok da iyi olmuş. Sadece PC için değil aynı zamanda PS3 ve Xbox 360 için de mevcut.

Oyunu kısaca özetlemek gerekirse: Böcek avlıyoruz. Dünyayı birkaç metre büyüklüğündeki böceklerden ve çok daha büyük dev robotlardan kurtarmak için uğraşıyoruz. Çok da uğraşmıyoruz ama neyse bu konuya sonra değineceğim. Oyun gayet basit. Her bölümde karşımıza çıkan dev böcekleri imha ederek ilerliyor ve haritada belirlenen yerlere gidiyoruz. Gittikten sonra yeni emirler geliyor ve aynen onları uyguluyoruz. hayat bize güzel yani.

20177Böcek beyinli!

Düşmanın yapay zekası çok parlak değil, ama çok düşük de değil. Oyunun genelinde en çok karınca türündeki tiplerle karşılaşıyoruz. Çok yakına gelince ısıran bu karıncalar (ki ısırdıklarında da birkaç metre uçuyoruz hani) uzaktan da portakal suyu renginde (?) bir sıvı ile hasar veriyorlar. Bence oyuna çok fazla kasmamış olan oyun yaratıcıları bütün düşmanlarımızın aynı şekilde savaşmasını uygun görmüşler. Yani önünüze dev örümcekler çıktığında yine yakına gelince ısırıyorlar, uzaktan ise ağ atıp yavaşlatıyorlar. Mantık aynı.

Yukarıda robotlardan bahsetmiştim. Oyunun ilerleyen bölümlerinde karışımıza bol bol robotlar çıkıyor. Çoğunluğu apartman büyüklüğünde bazıları ise onlardan da büyük. Hatta bazıları onlardan da büyük… Oyuna bu robotların koyulması iyi olmuş; hem değişik bir şey öldürmek insana iyi geliyor hem de robotların savaşma tarzları -diğer böceklere göre- oldukça farklı. Ama bir kez daha yapımcıların tembelliği kendisini gösteriyor ve bütün robotların savaşma taktiklerinin aynı olduğunun farkına varıyoruz.

New Detroit’i kurtarmak isteyenler el kaldırsın!

Oyunda New Detroit (yaratıcılık böyle bir şey) için savaşıyoruz. Düşen uçakların yardımına koşuyor ve gördüğümüz herkese destek veriyoruz. Oyunda “Lightning Alpha” adlı takımın lideriyiz. takım üç kişiden oluşuyor. Üç kovboy hareket eden her şeyi yok ediyoruz. Aslında çok da fazla söylenecek bir şey yok.

gamedfjets530Böcük sesleri

Sesler fena değil. Kötü ya da iyi diyemem. Robot sesleri daha iyi olmuş. Bir de “civv, civv” diye çıkan lazer seslerini de sevdim. Ama onun dışında müzikler falan pek uğraşılmış diyemem. Seslendirmeleri beğendiğimi söylemeliyim. İşin ruhunu kesinlikle yansıtan belki oyundaki yegane şey. Gerçi oyunun sonunda kesinlikle sapıtılmış o ayrı.

Böcek görüntüleri

Hem onlar hem de genel çevre oldukça güzel hazırlanmış. Gerçekçilikle pek alakası yok hani “ordaymış” hissiyatını vermiyor belki, ama zaten bunun amaçlandığını da zannetmiyorum. Siz boş verin onu asıl oyundaki binaların yıkılması çok hoş bir detay olmuş (İçleri boş merak etmeyin). Duruma göre bu olay yararınıza da olabiliyor zararınıza da. Biraz dikkat etmekte fayda var.

Ekipmanı yazmayı unuttum!

Oyunda 100’den fazla silahımız var. Bunlar çeşitli sınıflara ayrılmış durumdalar. Makinalı tüfeklerden tutun da farklı tip roket atarlara kadar her şeyimiz var. Zırhımız da özel olarak geliştirilmiş o yüzden kolay kolay ölmüyoruz. Silahları belli bir puan karşılığında açıyor ve kullanıyoruz.

Çok kısaca zırhlar hakkında bilgi de vereyim: Aslında zırh diyip geçmemek gerekiyor, çünkü o zırhı aldığımızda ve bölümü o zırh ile tamamladığımızda kazandığımız puanı o zırh kazanıyor aslında. O zırhtayken sahip olduğumuz özellikler gelişiyor. Kafalar karıştıysa örnek vereyim: Trooper armor denilen zırh en güçsüz ve oyuncuya en çok hareket kabiliyet şansı veren zırh.  Bunu giyip puan aldığınızda trooper için yeni silah seçenekleri açılıyor ve trooper’ın sınıf kabiliyeti olan takla atma işini daha bir güzel yapıyoruz.

edf_insect_armageddon_16Böcek spreyi olan?

Yazdıklarımı toparlayacak olursak Defence Force, pek senaryo ile uğraşmamış, devamlı olarak ateş edip böcek öldüreceğimiz, sinir stres atmak için fazlasıyla uygun bir oyun. Özellikle işinde ya da okulunda stresli, zor dönemlerden geçen arkadaşlarımıza tavsiye ederim.

Eğer zaman bulursam zırhlar hakkında bir yazı daha yazacağım. Şimdilik bol böcek öldürmeniz dileğiyle.

Yazar

Lisans bitti, yüksek lisans bitti, askerlik bitti ama yazmaya ve FRP'ye olan ilgisi bir türlü bitmedi. Tam bir Frp tutkunu, hoş sohbet, biraz umursamaz biraz da tembel. Nerede kötü adam varsa onu sever. İyilikten hoşlanmayan bir süper kahraman. Bir Batman değil ama bir Robin. İzini bulmak için Facebook'a Seçkin Özcan yazmanız yeterli. Face'i var, sohbet için. Bir de artık kızılı var.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.