Ben şuncacık hayatımda Guillermo del Toro kadar bahtsız bir adam görmedim. Gerçekten. Son on yıl içerisinde adamın ismini hangi büyük profilli projeyle beraber ansalar, o proje hunharca son buluyor ve ne zaman karşımıza sağlam bir işle çıksa, illa ki kendisi sürpriz bir şey çıkıyor. Hellboy III senelerdir yapılamıyor mesela. The Hobbit üçlemesini çekecekti, olmadı; At the Mountains of Madness filmi için çalışıyordu, o da yandı. Frankenstein, Pinocchio, Beauty and the Beast…

Guillermo Del Toro 1

Adamcağızın video oyunları geçmişine baktığınızda, durum daha da vahim. Kendisi 2010 senesinde “video oyunlarının Yurttaş Kane’ini yapacağım” diye yola çıktı. Masaya oturduğu firma? THQ. Bilmeyenleriniz vardır elbette diye altını çiziyorum, THQ iki sene sonra iflasını açıkladı ve çok meşhur bir şekilde battı. Ondan sonra Hideo Kojima ile birlikte Silent Hills projesine geçti. Bir anda Kojima 30 yıllık firmasıyla kavga etti, Konami Silent Hills’i iptal etti hatta tüm şirketten Kojima’nın ismini çamaşır suyuyla çıkarma yoluna girişti.

Bu yüzden garibanın bitkin hissetmesi ve şu cümleleri kurması normal: “Bir daha asla video oyunlarıyla ilgili bir şey yapmayacağım”. Del Toro bu cümleyi Shack News ile yaptığı bir röportajda kurdu. “Video oyunlarının kötü şans meleği olduğum tescillendi. THQ’ya katıldım, THQ batar; Kojima’yla işbirliği yaparım, adam Konami’yi bırakır. Ben de bundan sonra hiç kimsenin hayatını mahvetmemek adına bir daha video oyunlarıyla ilgili bir şey yapmamaya karar verdim. Yoksa biriyle iş birliği yapacağım adamın evi falan patlayacak.”

Silent Hills

Del Toro buna rağmen hem THQ’dan, hem de “bir usta” olarak bahsettiği Kojima’dan çok şey öğrendiğini ve bunları sanatında uyguladığını söylüyor. Özellikle Kojima’dan övgüyle bahseden, “ona arkadaşım demekten çok memnuniyet duyuyorum, işini çok seviyorum ve ondan bir dost olarak bir şeyler öğrenmeye devam edeceğim” diyen Del Toro, ileride birileri kendi işlerinden bir oyun çıkartmak isterse de sıcak bakacağını söyledi. Ama kendisi bizzat girişmeyecekmiş projelere. Ne diyelim, adama haksız demek mümkün mü?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.