Guitar Hero serisi, hatta bir uzantısı olarak tüm plastik enstrümanlı müzik oyunları bir hışımla gelip domine ettikleri oyun endüstrisinden çok garip bir şekilde azalarak bitmek suretiyle değil, geldikleri hışımla giderek ayrıldılar. Sanki bir anda bu işe en çok para yatıran stüdyolar geldi, kafa kafaya verdi, “abi biz bu işten iki seneye para çıkaramaz olacağız, zirvedeyken bırakalım” dediler ve bir anda kestiler değirmenin suyunu. Bana öyle geliyor en azından. Şurası kesin, eğer böyle bir diyalog yaşandıysa, Activision pakta ihanet etti, zira yeni bir Guitar Hero oyunu çıkartıyorlar.

Üstelik kendisi, hiç tahmin edebileceğiniz türde bir şey değil. Oyunun iki ana modu var. Birincisi Live mod. Burada canlı konser görüntülerinin üzerinde oynuyoruz Guitar Hero’yu. Baya gidip konser alanlarından kayıt almışlar ve anladığımız kadarıyla performansımıza göre de tepki verecek şekilde programlamışlar. Bunun nasıl bir etkisi olacak bilmiyorum, fakat resmi basın bülteni mevzuyu “gerçekçilikte bir dönüm noktası” olarak tanımlıyor. Ben hiçbir Guitar Hero oyununu ekrandaki insanlara havalı gözükmek için oynadığımı hatırlamıyorum. Özünde havalı gözükmeyi istemek muhakkak var; ama ben hep bunun hedefinin beraber oynadığın arkadaşlar olduğu kanaatindeydim. O yüzden biraz şüpheciyim.

Guitar Hero 2

Ama belli ki ana yemek bu değil. Oyun bir de yanında GHTV diye bir modla gelecek. Burada da Guitar Hero’yu klibin üzerinde oynuyoruz. Activision burada kliplerin daima güncelleneceği iddiasında bulunuyor. GHTV aynı Spotify gibi kanallar ve çalma listelerine ayrılmış olacak ve aynı Spotify gibi keşfetme modu da mevcut olacak. Anlayacağınız baya oynanabilir bir Spotify yapma niyetindeler. Bunu tablet ve mobil cihazlara çıkartıyor olmaları da delili zaten.

Tablet ve mobil dediysek, Guitar Hero plastik enstrümanları bıraktı demedik. Bu sefer yeni bir şey tasarlamışlar. Artık beş yan yana buton yerine, iki satırda üçer buton var. Kolay modda en alttaki üç butonu, orta zorlukta altı butonu birden, en zorda ise altı butonu gerçek bir gitar notası gibi farklı kombinasyonlarda tutmak zorundayız. Ne yalan söyleyeyim, tüm bu “dönüm noktaları” arasında en anlamlı bulduğum şey bu oldu. Yeni gitari denemek istiyorum, ama 90’ların “abi CD-ROM’da çok yer var, n’apalım?” “video doldur video!” mantığı benim için “oyunlarda canlı video” konseptini dönülmez akşamın ufuklarına itti. O yüzden kafam karışık, oyun 2015 sonbaharında mobil cihazlar ile PS3, PS4, 360, XBO ve Wii U’ya çıkana kadar da karışık kalacak muhtemelen. Siz ne buyurursunuz a geekler?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

7 Yorum

 1. Başlıkta “Tahmin Etmeyeceğiniz Kafalar” okuyunca seçilen müzik türünden korkmuştum, en çok o kısmı merak ediyorum aslında. 3+3 sistemi de bence hoş olmuş, parmakları kaydırıp tekrar toparlaması çok sık oynamayanların sinirini bozuyordu.

 2. Tam olarak kendi mezarlarını kazmışlar. Guitar Hero’nun olayı zaten karikatürize grafikleri ve kendine has espri anlayışıydı. Kesinlikle tutmayacak 3 nota nedir bikere?
  Bir GH fanatiği ve bir gitarist olarak kesinlikle beğenmedim..
  GH’nun albenisi zaten 3 ve Aerosmith’e kadar lisanslı Gibson marka gitarlardı. World Tour’dan sonrada kendin oluşturduğun kişisel gitarlardı.
  Güya bir müzik oyunu şimdi bu ama ne gitar görüyoruz ne yapıyoruz..
  Bildiğin müzikli tetris. Olmamış..

 3. Activision pakta ihanet etti demek doğru değil, zira Guitar Hero coveragelarının tam da yapıldığı sırada Rock Band’deki abiler de çıkıp “Ya bu arada biz de bir şeyler yapıyoruz, devrim olacak devrim! Eheheh” diye açıklama yaptılar. Kısacası hem Rock Band hem de Guitar Hero dönüyor. 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.