Bundan dört gün önce “arkadaşlar Valve bir Half Life oyunu duyuracak” deseydim hepiniz beni clickbait yapmaktan dolayı taşlardınız. Hatta bir de bu oyunun VR olacağını söylesem evime meşaleler ve sabanlarla yürüyen kızgın bir kalabalık görürdüm herhalde. Ama üç gün önce Valve gerçekten bir Half Life oyunu duyurdu hem de VR! Tabi biz bununla ilgili yazdık, duygularımızı, korkularımızı dile getirdik. Ama bugün Half-Life: Alyx oyunundan mükemmel bir fragman geldi ve bizim bütün korkularımız bir anda uçtu gitti, yerlerini heyecana bıraktı.

Bir önceki yazımızda belirttiğim gibi Half-Life her zaman döneminde çığır açan bir oyun olmuştur. Ne zaman insanlar artık oyunların daha ileriye gidemeyeceğini düşünse Half-Life ortaya çıkar ve bütün oyun piyasasının bakış açısını bir anda değiştirirdi. Söz konusu VR olunca bunun olacağından pek emin değildim ama görünüşe göre Valve bir kez daha oyun piyasasının bütün seyrini değiştirecek bir Half-Life oyunuyla karşımıza çıkacak.

Bu zamana kadar VR teknolojisini hep çok eğlenceli buldum. Ama her zaman da temkinli bir şekilde yaklaştım. Her ne kadar Superhot, Keep Talking and Nobody Explodes ve Beat Saber gibi mükemmel oyunların en az diğer konsollardaki oyunlar kadar güzel olduğunu savunsam da VR platformuna çıkan diğer oyunların bir türlü güdük oynanıştan öteye geçemediğini düşünüyordum. Ama dün çıkan Half-Life oyunu bize VR’ın ne kadar akıcı bir oynanışa sahip olabileceğini adeta kanıtlamış.

Bakın fragmanı izlerken bir iki kez kendimi bunun bir VR oyunu olduğuna ikna etmem gerekti. Çünkü oynanıştaki akıcılık, dünya ile olan etkileşim gerçekten bir VR oyunundan daha önce beklemediğiniz kadar kusursuz. Hani şu anlık tek göremediğim ya da çok az gördüğüm şey hareket etme animasyonunun nasıl olduğu. Eğer onu da nesnelerle etkileşime geçme, ateş etme gibi şeylerde başardıkları gibi başarırlarsa Half-Life: Alyx gerçekten uzun yıllar boyunca adını anacağımız bir oyun olabilir.

maxresdefault

Öte yandan fragmanın sonunda çıkan G-Man, bu oyunun VR için yapılmış basit bir Half-Life versiyonundan çok daha fazlası olduğunu gösteriyor. G-Man’i yeniden görünce onun orijinal serideki  “Wake up Mr. Freeman and smell the ashes” gibi monologları aklıma geldi, tüylerim diken diken oldu. Ayrıca zaman G-Man’e de yaramış. O iki boyutludan hallice adam gitmiş yerine baya kanlı canlı bir adam gelmiş. Bu oyunda ne derece rol alacağını henüz bilmiyoruz ama eskilerden bir yüz görünce kendimi heyecanlanmaktan alamadım açıkçası.

Şimdiden Steam mağazasında 92 TL’ye ön siparişe açılan Half-Life: Alyx oyununun çıkış tarihi Mart 2020 olarak belirlendi. Açıkçası benim aklımda hiç yoktan “VR mı alsak ya?” soruları belirmeye başladı. Sizde durum ne?

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.