Konami ve Kojima kavgası, artık net bir şekilde geri dönülmez akşamın ufkuna seyahate başlamış gibi gözüküyor. Pençelerin çıkmasının üzerinden neredeyse üç ay geçti; fakat ne Kojima’nın adı son oyunu Metal Gear Solid V: Phantom Pain’in kapağına geri konuldu, ne de Konami’nin kararından geri dönüp Kojima’yı Phantom Pain bitene kadar başında duracağını söylediği, fakat oyunun çıkışıyla beraber ayrılacağı pozisyonda geri işe alacağına dair bir emare var.

metal_gear_solid_v_the_phantom_pain-metal-gear-solid-5-the-phantom-pain-kojima-are-you-for-real

Bu üç ay içerisinde bunun sebebini de net olarak bilmeden geçirdik. Skandal ilk patladığında basına konuşan bir takım kaynaklar konuyla ilintili olarak “güç dengeleri” gibi yarım yamalak bir izahat getirmişlerdi, gerisi gelmedi. Ama bugün, biraz daha netleşmiş olabilir mesele. En azından yüzde yüz olmasa dahi, elle tutulur bir şeyler söylendi.

The Codec podcast’inin sunucularından Daley, kendisinin vakti zamanında Metal Gear Solid serisinin müzisyenliğini yapmış Rika Muranaka ile bir röportaj yaptığını, bu röportajda da Muranaka’nın ayrılığın sebeplerine değindiğini iddia etti. Muranaka’nın söylediğine göre, Kojima Metal Gear Solid serisi için Konami’den –pek çok Batılı yapımcının aksine- kâr payı değil, fiks maaş alıyormuş. Bu yüzden, oyunun ne kadar kâr elde edeceğini pek umursamamaya başlamış haliyle.

hideo-kojima-03-20-15-1

Muranaka’nın iddiasına göre, Kojima’nın bu umursamamazlığı bütçeyi mükemmeliyet peşinde şişirmek şeklinde kendini göstermiş. Neticede gelir-gider dengesi Kojima-san’a dokunmadığı için, Konami’nin arzuladığı ve gelir kazandıracak kısa yollara pek başvurulmamış. Bu sorun biriktikçe büyümüş, Konami ve Kojima en sonunda iyice köprüleri atar hâle gelmiş. Gerçek midir bilmiyoruz, zira bir iddianın iddiası konumunda bir durum bu. Fakat gerçekse dahi, tek sebebin bu olduğundan şüphe duyuyoruz açıkçası. Bakalım, bizce Phantom Pain çıktıktan sonra sessizlik bozulur. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.