Dürüst olayım, bazı haberler kendi kendilerini yazıyorlar; bazılarını ise biraz zorlamak gerekiyor. Çok ilgilenmediğim ama yine de sizin bilmeniz gerektiğini düşündüğüm şeyleri az buçuk ıkınarak yazıyorum genelde. Ama bazıları da var ki, resmen şelale gibi, kendiliklerinden akıp gidiyorlar. Çünkü ortadaki şey o kadar elle tutulur derecede acayip oluyor ki, üzerine söyleyecek şey düşünmenize dahi vakit kalmıyor.

metal_gear_solid_v_the_phantom_pain-metal-gear-solid-5-the-phantom-pain-kojima-are-you-for-real

Buyurun buradan yakın. Bildiğiniz gibi, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain çıktı bugün. Hideo Kojima’nın seriye vedası hükmünde olduğu için, ayrı bir önemi var elbette; ama o olmasaydı da bambaşka bir olaydı. Neticede yıllardır ana konsollara çıkan bir MGS olmadı. E siz bir de PC’cileri düşünün? En son MGS 2 çıkmıştı PC’ye. Snake Eater ve Guns of the Patriots’ı da göremediler. Düşünün, hayal edin. Phantom Pain’i hevesle aldılar raftan. Eve geldiler. Açtılar. Karşılarına ne çıktı?

İçinde Steam yükleyicisinden başka hiçbir şey olmayan bir disk. Gerçekten. Phantom Pain’in fiziksel kopyaları, dünyanın her yerinde mi bilmiyoruz ama, belirli yerlerinde sadece 8 MB’lık Steam Installer ile birlikte geliyorlar. Siz Steam’i o vasıtayla kurup –ki dev hizmet– sonra 28 GB’lık asıl oyunu indiriyorsunuz. Şaka değil. Koskoca DVD’de Steam Installer’dan gayrı hiçbir şey yok.

MGS V Steam

Bu ülkemizde de böyle mi bilmiyorum, eğer böyleyse, iki kat büyük rezalet. Çünkü burada insanlar kutulu oyunu sadece raflarında güzel dursun diye almıyorlar, internet hızı düşük olduğu için ya da Adil Kullanım Kotası’nı geçmemek için, genelde ekstra bir meblağ vererek alıyorlar. Ama yok, Türkiye’de uygulama farklıysa bile saçma, çünkü sadece raf derdi varsa, Konami aynı problemi Steam kodu alanlara bir adet offical yüksek çözünürlüklü kutu görseli yollayarak da çözebilirdi. Oyuncular da depolamasını alır, görseli bastırır, kendileri pişirip kendileri yerlerdi. Gerçekten, bir izahını bulamıyorum bu garip hareketin. Ve kendisini, hiç çekinmeden, Arkham Knight’tan beri PC oyunculuğunun başına gelen en garip şey ilan ediyorum. Yani niye yahu?

 

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.