Küçüklüğünüzde hiç Flight Simulator’a denk geldiniz mi bilmiyorum, ama ben ufakken bir kuzenimin bilgisayarında gördüğümde dibimin düştüğü anı hiç unutamıyorum. Gördüğüm en ileri seviye grafiklere sahip oyundu Microsoft Flight Simulator. Kontrolleri öğrenene kadar göbeğim çatlamıştı, hatta hiçbir şekilde tam anlamıyla öğrenebildiğimi de söyleyemeyeceğim; ama yine de büyüleyici bir şeydi benim için Microsoft Flight Simulator.

2012’nin ortalarında serinin sonu gelmiş gibi gözüküyordu. Zira Microsoft’un Free-to-Play olarak geliştirdiği Flight’a dair tüm yapım sürecinin durdurulacağı haberi gelmişti Microsoft’tan. Ondan sonra da muhtemelen dünyanın en büyük uçuş simülasyonu serisinden bir ses, seda çıkmamıştı. Bugüne kadar.

microsoft-flight-01-700x392

Train Simulator serisinin geliştiricisi Dovetail Games, CVG’nin yaptığı, bizim de VG247’de gördüğümüz habere göre serinin teknolojisini (kodları, assetleri vb.) Microsoft’tan almak ve bunlarla yeni bir oyun yapmak için Amerikan teknoloji devi ile anlaşmaya varmış. Dovetail aynı zamanda Microsoft Flight Simulator X: Gold Edition’ı da bu anlaşma dahilinde Steam’den dağıtabilecek.

Sorun şu, Dovetail’in yaptığı yeni oyunlar Microsoft Flight Simulator adını taşıyamayacaklar. Yani anlayacağınız, oyun şeklen ve ruhen Flight Simulator olacak, ama ismen muhtemelen buna yakın, ama tam olarak bu olmayan bir şey olarak çıkacak karşımıza. Herhalde Kickstarter civarlarında olsak, adına “ruhani takipçi” derdik. Öyle bir şey.

Her halükarda, Flight Simulator geri geleceği için mutlu olduğumuzu söylemek gerek. Şimdi bakalım Dovetail Games işin altından kalkabilecek mi? İsmi farklı olsa da, kaç senelik bir miras var orada, kolay mı öyle onun altında ezilmemeyi başarabilmek? Bekleyip göreceğiz. Siz ne diyorsunuz? Sizce oluru var mı? Şöyle ferah ferah yepisyeni bir Flight Simulator oynayabilecek miyiz keyifle?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.