Monochroma ile ilgili haberi paylaşırken, altında gelen bir okuyucu yorumu sağ olsun, Northern Shadow’dan da haberdar olduk. Davut Sarul’a çok teşekkür ederiz, zira Northern Shadow’u duymamış, siteye taşıyamamış olsak öyle sanıyoruz ki kendimizi asla affetmezdik. Skyrim gibi, birinci kişi perspektifinden oynanan fantastik bir rol yapma oyunu Northern Shadow ilk bakışta görsel olarak insanı bir etkiliyor; sonra bunun iki kişi tarafından yapıldığını görüp, iyiden iyiye şaşırıyorsunuz. Sonra da oyunun bir diğer önemli parçasının krallık kurmak ve yönetmek olduğunu fark ediyorsunuz. İşte o zaman ipin ucu kaçıyor…

Mpk0Neq

Pek çok oyuncu, din, dil, ırk gözetmeden “VERİN BU OYUNU BANA” demiş, biz de benzer hisler içerisinde olduğumuzdan yinelemek istiyoruz. Oyun gerçekten de çok ümit vaat edici gözüküyor. İçtenlikle söyleyebiliriz ki, bir el atıp, gerçekten de söylediklerini yapabiliyor mu, yapamıyor mu görmeyi istiyoruz. Zira yapabiliyorsa, şakamız yok, gelmiş geçmiş en sevdiğimiz oyunlar arasına hiç gözümüzü kırpmadan koyarız.

Bu tip oyun haberlerinde hep yaptığımız gibi, sözü resmi basın bültenine bırakıyoruz. Oyunu bir yapımcıların ağzından okuyun.

“Northern Shadow, kendi krallığını kurup yönetebildiğin, birinci kişi gözünden oynanan bir RPG’dir. Oyun, Kuzey Krallığı’nın bilinmeyen bir düşman tarafından büyük bir yenilgiye uğratılması ile başlar. Hayatta kalan insanların bazıları, yıkılmış olan krallığı tekrar kurmak umudu ile uzak diyarlara kaçmak zorunda kalırlar.

Halkının yiyecek, yakacak, barınma, güvenlik gibi ihtiyaçlarını karşılayacak kararları vermen gerekiyor. Kendi şehrini kur ve geliştir. Başka krallıklarla iletişime geç, ticaret anlaşmaları yap ve ittifaklar kur. Şehrini savun ve topraklarının güvenliğini sağla. Yetenek bazlı savaş ile, karakter puanlarına bağlı olmadan mücadele et. Değişik silahlar ve büyüler ile nasıl oynayacağını kendin seç. Kendin, veya askerlerin için üretim (crafting) yapabilirsiniz

Yaşayan ekonomi ile verdiğin kararların etkisini tüm dünyada görebilirsin. Şehrin başında olmadığın zaman, şehrin vekilharcı, geri gelene kadar şehiri önergelerin doğrultusunda yönetir. Hem yerüstündeki hemde yeraltındaki dünyayı keşfet. Değerli maden damarlarını ve diğer hazineleri bul ve koru. Sadece kendi karakterinizi kontrol edebilirsiniz. Minyatür haritadan yer belirleyip, vekilharç veya işçiler ile konuşarak bina yapabilirsiniz. Çevre toprakları devriyeler ve özel görev almış askerler ile koruyun. Asker etkinliği, eğitim ve silah/zırh kalitesi tarafından belirleniyor.

Şehirleriniz değişik mallar üretebilir, ve dilerseniz bunları başka krallıkla satabilirsiniz, ancak bunun için öncelikle tüccarların kullandıkları yolu güvenli hale getirmeniz gerekmekte. Bilgisayar kontrolündeki diğer krallıklarla ister savaşa girin, ister ittifaklar kurun. Oyunda (diyalog) seslendirmesi bulunmamakta, ancak değişik dallara ayrılan ve genişleyen bir hikaye mevcut.”

0122_kanyonhizli

Oyun baya baya bir krallık simülasyonu gibi duruyor. Skyrim + Stronghold dedik ama, bu ikisinin dışında biraz The Banner Saga, biraz Sims Medieval, biraz Mount & Blade sosları da var. Ortaya özgün bir şey çıkacağı kesin yani! Eğer sizin de cüzdanınızı falan ekrana fırlatasınız geldiyse, önce aşağıdaki videoyu izleyin, sonra da tam hız ileri Greenlight sayfasına gidip, baş parmağı basın! Northern Shadow yeşil ışığı kapsın!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.