7 Mayıs 2018 itibariyle Game Freak‘in geliştirip Nintendo‘nun kendi platformlarında dağıttığı Pokémon serisinde toplam 802 Pokémon var. Sekiz yüz iki. İlk başladığımızda elimizde sadece yüz elli bir Pokémon vardı, bu Pokémonlar 001 Bulbasaur ile başlıyor; 151 Mewtwo ile son buluyordu. Tüm bu 151’in içinden uluslararası bir ikon olmak ise bir tanesine nasip oldu. Pikachu.

Malumunuz, oyunu oynayanlar ya da animeyi izleyenler bilirler. Pokémon’ların en tatlısı ve en meşhuru olan Pikachu’cuğumuz, kafasına Şimşek Taşı değdirilirse bir adet gelişme yaşar ve Raichu olur. Hatta animenin meşhur bir sahnesi de vardır buna değinen, Lt. Surge karşısında zor dakikalar yaşayan Ash can dostuyla bu opsiyonu konuşur. Duygulu dakikaların ardından rakip Raichu’yu Pikachu’luklarla yenmeye karar verir ve bunu başarırlar.

YlCGH

İşin oyun tarafında da Pikachu’yu çok fazla öyle hemen Raichu’ya dönüştürülürken görmezsiniz; çoğu oyuncular bunu geciktirerek yaparlar çünkü Pikachu, Pikachu olarak kaldığında daha çabuk bir Pokémon olur. Raichu ise yolun sonudur, son duraktır… Fakat olmamasına da ramak kalmış. Pokémon tasarımcısı Ken Sugimori‘nin Yomiuri gazetesine verdiği bir röportaj, Pokémon’ların geçmişiyle ilgili muhteşem bir gerçek ortaya çıkarttı. Meğerse Pikachu’nun esasen bir gelişimi daha varmış.

Uzun köpek dişleri ve boynuzları olan bu üçüncü Pikachu gelişiminin ismi Gorochu olacakmış. Buradaki kelime oyunu da şöyle: “chu-chu” Japonca da farenin çıkarttığı sese verilen isim. Bizim köpeklerin çıkarttığı sesi yazıya hav diye geçirmemize benzer yani. Pika bir kemirgen türünün adı. Rai Japonca’da gök gürültüsü demek. Goro ise gök gürültüsünün çıkarttığı sesin Japonca’da yazılışı. Peki son raddede oyundan niye çıkmış kendisi? Çünkü fazla güçlüymüş ve oyunun dengesini bozuyormuş.

Bu hoş bir küçük bilgi tadında mı kalacak, yoksa ilerleyen Pokémon oyunlarında Gorochu’yu görebilecek miyiz? Bakalım, biraz da hayran isteğine bağlı. Ben bir hayran olarak Gorochu’yu görmek isterim. Siz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.