4 Eylül 2014’ü hiçbir şeyi beklemediğim gibi beklediğim doğrudur. The Sims, The Sims 2 ve The Sims 3’e yüzlerce saat gömmüş ve bundan pişman olmayan bir insan olarak, şimdiye kadar gördüklerim EA ve Maxis’in seri için doğru adımlar attığını benim gözümde doğruladı. Zaten hakkı çok yenir, garip ve seksist biçimde “kız oyunu” olarak nitelendirilir ama herhalde her numaralı oyunuyla bu derece ciddi ileri sıçramalar yapan nadir serilerden de biridir. Öyle ki Sims 2’nin yaşam döngüsünden sonra The Sims’e, Sims 3’ün de tüm kasabayı size sunan özgürlüğünden sonra Sims 2’ye dönmek imkansız olmuştu benim için.

Lakin, bu sefer The Sims 4 çıktıktan sonra dahi Sims 3’e dönmek için bir sebebimiz olabilir. Her Sims oyuncusunun illa ki bir defa yaptığı simleri havuza sokup, merdiveni çıkartmak aktivitesini yapabileceğiniz tek yer bir süre boyunca The Sims 3 olacak. Zira Sims 4’te havuz yapabilme özelliği olmayacak gibi gözüküyor. Tek zaiyat bu da değil üstelik, oyunda The Sims 2’den beri var olan “Toddler” safhasını da göremeyeceğiz. İki özelliğin eksikliği de “Sims 3’te koyduğumuz her şeyi koymamız mümkün değil, ama ileride her şeyi getirebilecek bir temel oluşturuyoruz söz” açıklamasıyla duyuruldu.

ts4_build_4

Şimdi şahsi görüşüm: Toddler safhası her zaman gelişimin açık ara en sıkıcı tarafıydı. Yapacak bir şey yok, durum böyle. Bebek safhasında çocuğa bakmak için iş – güç – enerji – vakit denklemine ince ayar çekme zorunluluğu, her şeyi bir arada dengede tutma gereksinimi eğlenceli anılara yol açabiliyordu. Toddler safhası ise tamamen yetişkinlerin statlarını maksimuma çekme, ondan sonra da hardcore bir vaziyette yürümeyi, tuvalet kullanmayı ve konuşmayı öğretmekten ibaret. Ondan sonrası çocuk olana kadar geri sayım zaten. O yüzden Toddler safhası olmasa da olur kanımca.

Lakin havuzlar ciddi bir sıkıntı. Şimdi Sim’leri bir kaşık havuzda boğmak işin şakası, ama şöyle bir gerçek var ki, Sims oyunlarının büyük bir parçası ev inşa etmek. İnsan hayal gücünü serbest bırakıp, yaldır yaldır bir malikane döşemek istiyor bazen. Havuzlar da bu inşaat sürecinin büyük bir parçası durumundalar hâliyle. Ve yapımcının açıklamalarından, Toddler olmasa da havuzların ilerleyen bir ek pakette geleceğini çok net bir vaziyette anlıyorsunuz. Hatta adını da koyayım bak: The Sims 4: Pool Party ek paketiyle birlikte havuzlar oyuna eklenirse, “Geekyapar’ın editörü Yiğitcan demişti” dersiniz.

Siz ne diyorsunuz peki sevgili Geekyaparlar? Hoş bir değişiklik mi, değil mi? Yorumları alalım!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.