Stardew Valley, benim için koca bir dünya hatta adeta ikinci bir hayat sunan muhteşem bir oyundur ve her fırsatta arkadaşlarıma da tavsiye ederim. Ayrıca bu oyunu benim gözümde bu kadar muhteşem yapan unsurlardan biri de geliştirilme süreci. Uzun uzun anlatmak istemiyorum ama özetle; beş yıllık bir sürede sadece tek bir kişi tarafından geliştirilmesi beni çok etkilemiştir. İşte artık bu muhteşem oyun Stardew Valley’i oynamadan da Stardew Valley oynamak mümkün. Çünkü artık board game versiyonu mevcut!

Kulağa çok çekici gelmiyor mu? Stardew Valley oynayanlar için çok iştah açıcı bir fikir olduğuna eminim ki zaten bütün internet “artık Stardew Valley oynamadığım zamanlarda da Stardew Valley oynayabilirim” yorumlarıyla dolu. Ne yalan söyleyeyim ben de videoları görselleri ilk incelediğimde “aha ikinci bir hayat daha çıktı” dedim. Çünkü Stardew Valley’nin içindeki dengeleri ve mükemmele yakın dinamikleri düşününce, bunu board game üstüne taşımakta hiçbir çekince duymuyorum. Hatta board game oyunlarının genel olarak arkadaş grubuyla oynandığını göz önünde bulundurunca, Stardew Valley oynayan dört arkadaş bir araya gelip oynasa çok eğlenceli vakit geçirebilir diye düşünüyorum.

Stardew Valley geliştiricisi Concerned Ape’in resmi olarak ürettiği bu board game, kendi satış sitelerinden yayınlanmış durumda. Ancak oyuna gösterilen ilginin ne boyutta olduğunu düşünürsek, board game satışlarının da kısa sürede patladığına ve stokların tükendiğine şaşırmamak gerek. 55 dolarlık bir fiyat etiketine sahip bu board game, bir kişiden dört kişiye kadar oynanabilme fırsatı sunuyor ve kutunun içeriği de şıkır şıkır. Stardew Valley evreninin bütün dinamikleriyle bir board game oyununa nasıl taşındığını, tasarlanan kartları, oyun tahtasını ve diğer bütün araçları görür görmez gözlerim parladı resmen. Düşünsenize, bir board game oyununda tıpkı Stardew Valley’de olduğu gibi çiftliğinizi büyütüp arkadaşlık ilişkilerinizi geliştiriyorsunuz ve üstelik bunu bir masa etrafında arkadaşlarınızla yapıyorsunuz. Yani resmen iliklerinize kadar Stardew Valley oynuyorsunuz, Stardew Valley oynamayı artık gerçek manada hayatınıza taşıyorsunuz bir nevi.

Tabii ki Türkiye’ye nasıl gelir, kaça gelir gibi soruların cevabı yok ama mümkün olduğunu düşünmek bile kulağa hoş geliyor. Ayrıca 13 yaşın üstündeki herkesin oynayabildiğini düşününce, belki de bazı aileler çocuklarına Stardew Valley oynatmak yerine; öncelikle bu oyundan başlayarak bunu aile içi bir eğlenceye de dönüştürebilirler, kim bilir? Stardew Valley: The Board Game ile ilgili siz neler düşünüyorsunuz? Böyle bir arkadaş çevreniz olsa bir masa etrafına kurulup çiftliğinizi geliştirmek ister miydiniz?

Yazar

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.