Oyununuza kötü adam mı arıyorsunuz? Politik olarak doğrucu bulunmamaktan korkuyor musunuz? Rusları düşman yaparsanız oyununuz Rusya’da, Arapları düşman yaparsanız Orta Doğu’da satmaz diye bir endişeniz mi var? Çözümü uzaylılarda aradınız ama, “ya şöyle bir kurşunlu silah tutsun oyuncuların eli” diyen iç sesinizi susturmakta başarılı olamadınız mı? O zaman çözüm çok basit: Çare Naziler.

Koyun oyunu 1930’ların sonu, 40’ların başına. Mekan olarak işgal altındaki Paris’i, Berlin’i, Stalingrad’ı seçin. Kar, kış, zor yaşam koşulları, eski silahlar, ne varsa dayayın. Bırakın oyuncular içleri rahat ede ede düşman vursunlar. Sonuçta Nazilerin ölümünden rahatsız olacak kimse olamaz değil mi? Tabii ki olamaz, insanları sırf dini kimlikleri yüzünden sabun yapan iğrenç bir organizasyondan bahsediyoruz. Pazubandına swastika yapıştırın, biz de ferah ferah vicdan yapmadan haklı bir katliama çıkalım.

Pek çok oyun bu şiara adı gibi uydu. Nazi vurmalı oyunları saysak, buradan köye yol olur, farkındayız. Biz biraz farklı bir şey yapmak istedik. Boldda yazıyoruz, kaçırmayın, aşağıda yazdığımız oyunlar, kalitelerine göre listelenmediler. Sıralama tamamen, oyunların Nazi vurmak ile ne derece eşleştiklerinin göstergesidir. Yani, bir oyunun adı geçtiğinde “Nazi öldürmek” konsepti aklımıza hangi sırada geliyor, ona baktık, ona göre sıraladık.

Tamam mıyız? O halde buyurun!

 

15. Day of Defeat

Day of Defeat

Nedendir bilmiyoruz, fakat Nazi öldürme mefhumu mod camiasında neredeyse ana akım oyunlar arasında olduğundan daha popüler. Nazilerle uzaktan yakından alakası olmayan oyunlara bile Nazili mod yaptılar, Day of Defeat de bunlardan biriydi. Hayatına bir Half-Life modu olarak başladı, ve Valve’ın şirket politikası sağ olsun; yapımcıları Valve tarafından işe alındı ve kendisini full kutulu bir hâlde gördük. Sonradan Source motoru ile yapılan devam oyununu bugün hâlâ oynayanlar var. Haksız değiller.

 

14. Men of War

Men of War

Ukraynalı Best Way firması, kısa hayatı boyunca neredeyse tamamen Nazi vurmalı oyunlar yaptı. Bunlardan biri Soldiers: Heroes of WWII idi, diğeri ise Faces of War. Fakat aklımızda en çok kalan, Nazi vurmayla da en çok özdeşleşen Men of War oldu. Baya sağlam bir oyundu Men of War, ama sanıyoruz onu bu listeye sokan daha ziyade sunumu oldu. Kapağına bile bir saniye baksanız, Men of War seneler sonra aklınızda “Haa o Nazili oyun, evet” diye kalır.

 

13. Red Orchestra

Red Orchestra 2

Buyurun bir de buradan yakın. Day of Defeat gibi, Red Orchestra da ilk önce bir moddu. Fakat Day of Defeat’in aksine, Red Orchestra hayatına “hızlı oynanan gerçekdışı FPS’ler” skalasının öteki ucunda, Unreal Tournament civarlarında başladı. Bugün ikinci full sürümü, Red Orchestra 2 deliler gibi oynanıyor. Oyunun ismi bile bir Nazi öldürme kafasında zaten, Red Orchestra Gestapo’nun Nazi karşıtı / Sovyet yanlısı propaganda çemberlerine verdiği isim zira.

 

12. Hidden & Dangerous

Hidden & Dangerous

Bu oyunu hatırlayanınız var mı bilmiyorum. Benim kendisiyle çok ilginç bir ilişkim var. Eğer fena hâlde yanılmıyorsam -ki bu mümkün- bu oyunun bir sürümünü Level dergisi tam hâliyle vermişti vakti zamanında. Oyunu kurup, çocuk hâlimle çözmeye çalıştığımı hatırlıyorum. Aradan yıllar geçti, oyun nasıl bir oyundu, nasıl oynanıyordu hiçbir fikrim yok. Ama aklımda devamlı kahverengi kamuflaj içerisinde Nazi avına çıkmış askerlerin imgeleri geçiyor. Kiminle konuştuysam, benimle aynı fikirde. Hidden & Dangerous’tan akla ilk kalan şey, o Nazi öldürmeli atmosferi.

 

11. Valkyria Chronicles

Valkyria Chronicles

Burada biraz farklı bir durum var. Zira oyunun içerisinde “Nazi” kelimesi geçmiyor. Fakat Sega’nın sıradışı taktiksel rol yapma oyunu öylesine kör göze parmak metaforlarla İkinci Dünya Savaşı’na alternatif bir tarih geçiyor ki maşallah bir Hitler’in bizzat çıkıp namlunun öteki tarafında artistlik taslamadığı kalıyor. Valkyria Chronicles fantastik bir oyun, kabul; ne de olsa Japon yapımı. Ama Nazilerle göbekten bir bağı olduğu da kesin.

1 2 3
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.