Neil Gaiman son zamanların tartışmasız en parlak edebi rock starı kabul edilirken, çıkardığı kitapların ardı arkası da kesilmiyor, üstüne bir de içinde bulunduğu projelerin akın akın haberleri geliyor. Hayranları olarak bu konuda hiç mi hiç şikayetimiz yok, zira kendisinin içinde olduğu her türlü hikayeyi okuyabilecek kadar çok seviyoruz onu. Hatta öyle ki, yeni projelerine dair sağlam yabancı kaynaklardan haberleri görünce havaya bile uçtuk denebilir.

neilgaiman_2637520b

Neil Gaiman’ın, geçtiğimiz yıl “onuncu yıl edisyonu” adı altında İthaki Yayınları tarafından yeniden basılan Amerikan Tanrıları, Sandman veya Odd ve Ayaz Devleri kitaplarından ne kadar haberdarsınız bilmiyoruz fakat, kendisinin yeni projelerinden biri, bu kitaplara oldukça yakın türden bir şey. New York Times ve The Verge gibi haber sitelerinde söylenenin üzerine Şubat 2017 yılında çıkarmayı planladığı yeni kitabının konusu pek de yabancı değil: İskandinav mitolojisi üzerine bir kitap daha geliyor! Bu yeni kitabında Thor, Odin, Loki, Asgard ve Ragnarok gibi çoğumuzun aşina olduğu birçok şeyi işlemeyi düşünüyormuş kendisi. Ayrıca bir de, karakterlerini anlatırken “bazen etkileyici, bazen komik, bazen kahramansı, bazen karanlık ve daima kaçınılmaz” terimlerini kullanan Gaiman, İskandinav mitolojisine dair yaptığı araştırmalarının yeterli olmasını umduğunu da eklemiş.

Birkaç ay önce, başka bir projesine dair açıklama getiren Gaiman, Terry Prachett ile beraber yazdığı Kıyamet Gösterisi adlı kitabının, bir televizyon dizisi için uyarlanacağını da belirtti. Halihazırda Amerikan Tanrıları için yolda olan bir dizi gerçeğini de göz önünde bulundurunca, televizyon dünyasında bile Neil Gaiman’a fazlasıyla doyacağız gibi gözüküyor.

Edebiyat dünyasının rock yıldızı Neil Gaiman’ın bu projeleri hakkında siz neler düşünüyorsunuz bakalım ey cemaat-i geek? Sizce biri Gaiman’a dur desin mi yoksa bu hızla yazmaya devam mı etsin? Ha bir de hazır yeri gelmişken, Amerikan Tanrıları ve Kıyamet Gösterisi için çekilecek diziler hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce ne kadar iyi olacaklar? Kitapları kadar iyi şeyler görebilir miyiz yoksa çoğu yapımda olduğu gibi “kitabı daha iyiydi” şeklinde mi konuşturur kendinden? Yorumlarınızı bekliyoruz ha!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.