Ortalığı kasıp kavuran Pokemon Go, herkesi etkisi altına almışken oyuncuların karşılaştığı en genel sorunların ardı arkası kesilmiyor. E hal böyle olunca da bir önceki yazımızda ana hatlarına değindiğimiz bu oyun için şimdilik kısıtlı olan özellikleri açıklamak adına kısa bir rehber hazırlayalım dedik. Umarız bir problem yaşamamışsınızdır oynarken ama oldu da bazı noktalarda takıldıysanız, sizlere iyi geleceğini düşündüğümüz rehberimizi şöyle bir dillendirelim:

 

Takımlar Neler? Nasıl Katılınır? Ne Gibi İşlevleri Vardır?

asd

Beşinci seviyeye geldiğinizde haritanızda beliren gymlere girme imkanınızın olduğu, zaten oyunun tutorialında bile anlatılan bir gerçek. Beşinci seviyeye ulaşıp da bu gymlerden birine girdiğinizde karşınıza çıkacak bir ekranda size sunulan üç farklı takım opsiyonu, oyunun geri kalanında yolunuzu etkileyecek türden bir seçim şansı. Toplamda üç farklı takım var: Instinct (İç güdü), Mystic (Gizem) ve Valor (Kahramanlık). Bu takımların nelerle uğraştığı ise oyunda anlatılmakta, fakat kısa bir özet geçmek gerekirse şöyle sıralanabilir:

  • Instinct Takımı: Bu takımın rengi sarı ve bu alemde Pokemon yakalarken kendi sezgilerinize güvenirseniz asla kaybetmeyeceğinize dair bir güven duyguları var. Takımın sembolü ise Zapdos kuşu.
  • Mystic Takımı: Bu takımın rengi ise mavi. Bu ekip de Pokemonların evrimleri üzerine çalışma yaptıklarını söylüyor. Sembol olarak Articuno kuşu seçilmiş.
  • Valor Takımı: Son takımımızın rengi kırmızı. Valor ekibi çalışmaya ve gerçek güce önem vermekte. Sembolü de Moltres kuşu.

Bu üç takımdan herhangi birine dahil olduğunuz zaman, civar bölgenizde beliren gymlere sahip olabilme ya da destekleyebilme imkanına erişebiliyorsunuz.

 

Gymlerin İşlevi Nedir?

Gymler oyun içinde bir başka antrenörün Pokemon’u ile savaşabilmeniz için yegane mekanlardır. Yakın mesafede bir gym gördüğünüzde, bu mekanın rengi gri ise henüz bir takım tarafından ele geçirilmemiş demektir. Fakat sarı, mavi ya da kırmızı renklerinden birine bezeliyse, o zaman yukarıda saydığımız takımlara dahil birileri orayı koruyor anlamına gelmekte.

Bir takıma dahil olduktan sonra gyme girdiniz diyelim: Eğer gymin rengi kendi takımınızın rengindeyse karşınıza muhtemelen iki tane yuvarlak seçenek çıkacaktır. Bunlardan ilki gyme dahil olup orayı sizin de koruyabileceğiniz anlamına geliyor. Yani takım arkadaşlarınızla beraber güçlü Pokemonlarınızı koyduğunuz gymde, belli bir gücünüz oluyor. Diğer seçenek ise takımınız aynı olsun ya da olmasın, savaş yapmak üzerine. Bu seçeneğe bastığınızda karşınıza istediğiniz Pokemon’u seçmek için bir menü gelecek. Dilediğinizi seçtikten sonra savaş arenasını göreceksiniz. Ondan sonra ise malumunuz bir kapışmaya girişiyorsunuz.

Bir gymin prestijini artırabilmek için, güçlü Pokemonlar ile savaşmak ve elbette bu kavgalardan galip çıkmalısınız. Kaybettiğiniz her maç için sahiplendiğiniz gymin prestiji düşecektir. Eğer gymdeki lider, fazlasıyla yenilir ve liderliği kaybetme noktasına gelirse, gymde duran bir başka oyuncu liderliği üstlenecektir. Mekanı başka biri korumuyorsa da, sizi alt eden oyuncu o gymi ele geçirmiş anlamına gelecektir.

 

Son olarak, bir de gymde kaldığınız her 20 civarı saat için pokecoin kazanma şansınız var.

 

Nasıl Pokemon Dövüştürülür?

battle.0

Oyun daha yeni olduğundan ve bir başkasıyla yolda savaşma özelliği olmadığından, iki Pokemon’u bir arada savaşırken görebilme özelliği şimdilik sadece gymlerde mümkün. Bir takımda olmanız, gymlerden herhangi birine yakında bulunmanız ve yukarıda anlattığımız seçeneklerden savaşmak için olanına tıklamanız gerekiyor bir Pokemon dövüşü görebilmek için. Bunlar tamamsa basit ve kısa bir şekilde anlatmaya devam ediyoruz.

Seçtiğiniz Pokemon ve gymdeki rakibinizin Pokemon’u karşı karşıya geldiğinde mümkün olduğunda hızlı davranmanız önemli. Kontroller basit olsa da bunları çarçabuk halletmeniz sizin açınızdan avantajlı bir durum. Toplamda üç basit komut var savaş için: Tek tık, uzun basılı tutma ve sağa sola kaydırma. Hepsi bu kadar işte, basit değil mi? Peki bu komutlar ne işe yarıyor?

  • Tek Tık: Pokemon’unuzun üzerine bir kere tıkladığınızda, sahip olduğu ana dövüş yeteneğini kullanıyor.
  • Uzun Süreli Basılı Tutma: Bu komut, Pokemon’unuzun sahip olduğu daha güçlü bir vuruşu rakibine yollaması için var. Yalnız bu özelliğin, ana dövüş yeteneği kadar sınırsız olma durumu yok ne yazık ki. Belli bir süre beklemeniz gerekmekte bu komutu tekrar kullanabilmeniz için.
  • Sağa/Sola Kaydırma: Bu da, rakibinizin ataklarından kaçabilmeniz için tek yol. Ekranı sağa ya da sola doğru parmağınızla kaydırdığınızda, arenada adım adım kaymaya başlıyorsunuz ve şanslıysanız rakibinizin hamlesini savuşturabiliyorsunuz.

 

Pati İzleri Ne Anlama Geliyor?

a5s4d

Oyunun harita olan ekranının sağ alt köşesinde, civarınızda dolaşan Pokemonları gösteren bir sekme var. Ona tıkladığınızda karşınıza çıkan kutucukta yer alan patiler, yaratıkların ne kadar uzaklıkta olduğunu size anlatan önemli bir ayrıntı.

  • Tek Pati: Bunun anlamı, o Pokemon’un size 50 metre civarında yakınlarda bulunduğudur. Yani en yakınınızda bulunan tür, bu sembole sahip olanlardır.
  • İki Pati: Bu da 51-100 metre civarındaki Pokemon’unuzu temsil eder.
  • Üç Pati: 200 metreye kadar olan Pokemonlar ise bununla gösterilir. Daha uzak olan Pokemon türlerini ise “nearby” (civardakiler) seçeneğinde göremiyorsunuz.

Metrelerin kesinliği konusunda söz veremeyiz ama takriben bu civarlarda seyrediyor uzaklıklar.

 

“CP”nin Manası Nedir, Ne İşe Yarar?

6a8w74

CP denilen şey, Pokemon’unuzun vurma gücünü temsil ediyor.  Combat Power (Dövüş Gücü) olarak açılımı olan bu bilgi, bir savaşta diğer Pokemon’a oranla ne kadar daha güçlü vurabileceğinizi açıklar.

İlk seviyelerde topladığınız Pokemonların cp puanlarının yüksek olması çok da sık rastlanmaz. Ne kadar seviye atlarsanız, karşınıza çıkan yaratıkların vurma gücünün artma ihtimali o kadar yükseliyor. Yani olur da bir gymde karşınıza 300 cpli bir Pokemon çıkarsa şaşırmayın, muhtemelen ya geliştirilmiştir ya da çok yol arşınlayıp da seviye atlayan bir oyuncuya aittir.

 

Yumurtayı Çatlatmak İçin Yürümek Şart mı?

Önceki yazımızda “bizden duymuş olmayın ama” diyerekten bir hınzırlığı sizinle paylaşmıştık ama sanırım oyun yapımcıları onu kısmen engelleyecek bir şeyler düşünmüşler çoktan. Bir yumurtayı kuluçka makinesine koyduktan sonra belli bir mesafe yürümeniz gerekiyor ve biz de bunu arabayla giderken kolaylıkla halledebileceğinizi söylemiştik. Hah işte o kısmen doğru kısmen yanlış. Oyun, bir insanın yürüyemeyeceği kadar hızlı gidişinizi algılıyor ve bunu mesafe hanenize yazmıyor ne yazık ki. Arabayı trafik olmayan ve şehir içi yollarından uzak ıssız bir yerde 10 kilometre hızla sürerseniz, o zaman onu adımdan sayma ihtimali var ama bizden tavsiye siz yine de spor yaparcasına yolları kat edin. Hareket etmek güzeldir ya, iyi gelir vücuda.

 

Pokemon Türleri Neye Göre Belirir?

pokemon-go-download-wherever-in-the-world

Birçok oyuncunun “su kenarında su Pokemonları bulunur” gibisinden bir özellik ile oyunun gerçekçiliğinin artacağı yönündeki fikirleri aslında çok da yersiz değil. Çoğu aynı tür Pokemon’un bazı özel yerlerde bulunabilmesi gerçekten güzel ve uygun fakat bazen evinizin kilometrelerce yakınında bile su birikintisi olmamasına rağmen su türünden Pokemon bulabilme şansınız var. Şimdilik “fazlasıyla gerçekçi” olması bazı oyuncuları üzecek gibi gözüküyor, zira eğer böyle bir özellik çok sert çerçevelerde olsaydı, ülkemizin konumu nedeniyle denizi bırakın gölü dahi olmayan şehirlerimizdeki oyuncularımız için bu tür yaratıkları toplamak bir hayli zor olurdu.

Pokemonların ne sıklıkla ya da neye dayanarak civarınızda belirdiğini henüz bilmiyoruz fakat bu özelliğin tamamen rastgele bir sistem üzerine olduğunu inanıyoruz. Bir anda üç Pokemon’u aynı anda bulduğunuz bir noktada bir daha tek bir Pokemon bile bulamayabilme ihtimaliniz var yani. Sanırım bunun olayı tamamen şans.

Nadir Pokemonlar olayına gelelim… Sürekli Zubat yakalayıp duran ve Pokemonları arasında zibilyon tane Zubat bulunduran oyuncuların haklı isyanlarına biraz da olsa ilaç gibi gelecek bir şeyler biliyoruz sanırım. Merkezi yerlerdense biraz daha ara sokaklara uğrarsanız, her gün karşınıza çıkan Pokemonların biraz daha ender türleriyle karşılaşmanız mümkün olacaktır sanırsak. Deneyen varmış, şansına da bu yöntem yanıltmamış. Fakat bu nadir Pokemon bulma işi de tamamen şanssa bilemeyeceğiz, o da sizin talihinize kalmış bir durum artık.

1 2
Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.