Pokémon Go dünyanın en iyi şeyi falan. Yani yıllardır zaten Game Boy’dan 3DS’e uzanan uzun bir cihaz zincirinde ana Pokémon oyunlarını oynuyor, deliler gibi de keyif alıyorduk zaten. Ama Pokémon Go bambaşka bir şey oldu. İnsanlar sokaklara çıkıyorlar, Pokémon kovalıyorlar, birbirlerine tavsiyeler veriyorlar, üzerinden arkadaşlık kuruyorlar… O meşhur mesajlaşmada da dediği gibi, dünya şimdiden Pokémonlaştı bile, Pokémon oyunlarındaki gibi oldu bile. Ve Pokémon oyunlarının sapına kadar dostluk, barışçıllık, paylaşma, serüven, saygı üzerine olduğunu düşünürsek bu muhteşem bir şey.

Biz de baya seviyoruz bu taraflarda Pokémon Go’yu. Memlekette resmi olarak giriş yapmasını bile beklemeden popülerleşmesine de pek sevindik. Sizi de çok seviyoruz ya hani bu arada? O ikisini birleştirelim, size bir kıyak geçelim istedik. Güzeller güzeli site IGN, aşağıdan bir tıkla izleyebileceğiniz bir videoda, oyunun içerisinde gizli bir özelliği anlatmış: Oyuna Pikachu ile başlamak. O videoyu sizlere sunuyoruz, İngilizce’si olmayan arkadaşlar için de IGN’in aktardıklarını özetliyoruz.

Şöyle: Oyuna ilk başladığınızda karşınıza birinci nesil Pokémonların üç başlangıcı, Bulbasaur, Squirtle ve Charmander çıkıyor. Dilerseniz bunlardan birini yakalayabilirsiniz. Ancak eğer hemen bu fırsata atlamaz, ve biraz uzaklaşırsanız, bir noktan sonra üçlümüz kaybolup, tekrar etrafınızda belirecek. Yalnız bir farkla: Bu sefer yanlarında Pikachu olacak. İşte o zaman, başlangıç Pokémonu olarak Pikachu’yu yakalayabilirsiniz. IGN bu noktada “oyunun GPS’i çok iyi değil, o yüzden uzaklaşmak için biraz yürümeniz gerekebilir” demiş, o yüzden bunu açık havada deneyin. Yalnız bu, sadece başlangıçta olan bir şey. Yani Pikachu almak için oyunu tekrar başlatmanız gerekecek.

Bu arada bu, çok net bir şekilde animeye gönderme elbette. Orijinal oyunlar Red & Blue‘da, ana karakterimizin biri ateş, biri su, biri de toprak gücünde olan üç Pokémon arasından seçim yapma şansı oluyordu oyunun başında. Bu gelenek de zaten tüm Pokémon oyunlarında devam etmiştir sonrasında. Ancak anime uyarlaması, esas karakter Ash’in yanına bu üçlüden birini vermek yerine, oyunda biraz ilerleyip Viridian Forest‘ta karşınıza –çok düşük ihtimalli de olsa– çıkabilecek olan pek güçlü elektrik Pokémonu Pikachu’yu seçmişti. Bunu uyarlama biçimleri de, Ash’in uyuyakalıp, orijinal üçlüyü seçme fırsatını kaçırdıktan sonra Oak’tan arta kalan Pikachu’ya mecbur kalmasıydı. Sonrasında da Pikachu megastar oldu zaten. Siz de Pokémon Go yolculuğunuza Pikachu ile başlamak istiyorsanız, yapmanız gereken bu yani, iyi Pokélemeler!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.