Evvelinde Death Note adlı, tadından yenmeyen, bizi koltuklarımızın ucuna getiren animeden bahsetmiştik. Bence izlemeyen bir çok arkadaşımız izledi, izleyen arkadaşlarımız ise bir daha izledi. Peki sonunda ne oldu?

Biliyorsunuz, Yagami, en son “çok sıkıntılı” bir durumda idi. Sonunda “iyiler” kazandı, Kira yok edildi. Birkaç sene sonrasında her şey normale döndü. Peki uzatılmış kısmı izlediniz mi? Yani anime bittikten sonraki kısmı? İzlemeyen varsa öncelikle mutlaka onu izlesin, yaklaşık 2.5 dakika sürüyor. İzlemeyenlere buradan bir özet geçmeye çalışayım; Light, hakkı rahmetine kavuştuktan sonra tekrar shinigami dünyasına gidiyoruz; burada tanımadık bir shinigami’nin Ryuk’u görmeye geldiğini, onunla konuşmak istediğini görüyoruz. Ondan bir “bilgi” öğrenmenin peşinde. Bu bilgi ve başka olaylar içinse Death Note’un filmi bizleri bekliyor.

Asıl çok ilginç sayılabilecek olan kısım, söz konusu olan isimsiz Shinigami ve kendisinin kimliği. İnternete de bakacak olursanız bir çok teoriye göre bu shinigami aslında Light’ın ta kendisi! Neden mi? Açıklayalım.

Öncelikle hatırlayanlar, hatırlar; Ryuk, Light’a bir keresinde Death Note’u kullanan kişilerin cennet yada cehenneme gitmeyeceklerini söylemişti. Animede gördüğümüz shinigamilerin de kesinlikle cehennemde olduklarına dair bir bilgimiz yok. E tiplerine bakacak olursak pek cennet hurileri, nurilerine de benzemiyorlar. Daha çok “arada” kalmış gibiler. Yani bu shinigamilerin hepsinin daha önce Death Note kullanan kişiler olmaları mümkün gibi. Özellikle dikkat ederseniz her shinigami görünüş ve karakteristik olarak kendisine özgü, ek olarak insanların duyguları -aşık olmak, bir insandan korkmak vb.- gibi duyguları da yaşayabiliyorlar. Bu duyguların “sonradan öğrenildiğine” dair herhangi bir bilgiye de ben rastlamadım. Yani Death Note kullanıcıları öldükten sonra anılarının az bir kısmını hatırlayarak, ama karakteristik özelliklerini halen barındırarak dirilip shinigami olmaları söz konusu olabilir.

death-note-37avi_001175200

Benim çok fazla desteklemediğim ama başka bir düşünce de, isimsiz shinigaminin Ryuk’a elma vermesi. Animede çok fazla yapılan bu hareket, shinigami dünyasında da yapılıyor. Eğer Light gerçekten de bu shinigami ise, Ryuk’un elma sevdiğini hatırlıyor olabilir. Her zaman için işini çok iyi bilen biri olarak, istediği bilgiyi almak adına elma olarak rüşvetin işe yarayacağını düşünmüş olabilir. Yine de Ryuk’un elma sevgisini çok fazla sır olarak sakladığını düşünmüyorum, yani isimsiz shinigami bunu öğrenmiş ve hazırlıklı gelmiş olabilir. Devam edelim.

Göz meselesi, yine en derin meselelerimizden bir tanesi. Light, ne yaptı ne etti, shinigami gözlerini almadı, ama kendi adına bu takası başkalarının yapmasına çoğu zaman izin verdi, hatta neden oldu. İsimsiz shinigaminin de gözlüklerinin olmasının bununla bir ilgisi olduğu düşünülüyor. Yani kendi gözlerinden olmasa bile “shinigami görme gücünü, başkalarını bir eşya gibi kullanarak” güce erişebildiğini düşünmekteyiz. Kısaca gözlükler bu olaya atıfta bulunmuş olabilir.

Başka bir düşünce de, ki bence de olabilir, shinigaminin kıyafeti. Light’ın ölmeden hemen önceki takım elbise rengine çok benzeyen bir renk var.

Shinigami-Ryuk-ryuk-10140008-1208-768

Şimdi acı anlara dönelim biraz; Light’ın herşeyi batırdığı ve vurulma sahnesinin yaşandığı o sevimsiz anlara. O sahnede Light’ı bir çok kez vurulmuş olarak gördük, bir çok kez canımız acıdı. Light sonrasında kaçsa da kendisi acılar içerisinde öldü. İsimsiz shinigaminin de sallana sallana yürüyüşünü aklımıza getirirsek belki de Light’ın ölmeden önce bu kadar acı çekmesinin bir deformasyonu olarak yeniden canlanma olayı tamamlanmıştır. Eğer shinigami olunmadan önceki durum önemliyse (yani giydikleri, ölüm şekli vb.) bu ve bir önceki madde birbirini tamamlayan ve oldukça ikna edici sayılabilecek maddeler diyebiliriz.

Bunlardan başka yine beni çok ikna etmeyen ama çok da saçma gelmeyen başka bir düşüncem ise isimsiz shinigaminin silahı, yani sopası. Bir silah verilecekse bu tercihin sopa -yada sopaya benzer bişi- olmasının da başka bir manası olabilir. Bilirsiniz ki sopa ve değnek gibi şeyler bir çok hikayede benzer şeyleri simgeler; bu eşyaları ya yolculuk eden birilerinin elinde görürüz, ya da dünyayı, yaşadığı çevreyi değiştirmiş olan bilgi ve/veya kutsal kişileri ellerinde. Bu kişiler uzun ve meşakatli yolculuklarında, kendilerini korumak ve bir dayanak olarak sopa benzeri araçlara güvenmişlerdi, belki isimsiz shinigami de bu sebeple kendisine bir sopa seçmiş olabilir. Yani daha maceranın bitmediğini, hatta bitmek şöyle dursun her şeye yeni başlandığını simgeliyor olabilir. Sopa ve değneklerin “bir şeye ulaşmak” gibi bir vasıfları olduğunu da hatırlatırım. Belki de bu shinigaminin de böyle amaçları vardır, olamaz mı?

Sondan bir önceki, bahsetmek istediğim nokta ise aslında gün kadar ortada ve aynı zamanda gece kadar karanlık. Dramatik konuşmalarımı az tutmak gerekirse; dikkat ettiyseniz ikinci sezon giriş müziğinde Light’ı shinigami dünyasında çok kısa bir an da olsa, görmekteyiz. Bakış açısına göre değişse de, bu görüntü Light’in shinigami olabileceğine dair bir kanıt niteliği gösterebilir. Tabi sadece etkileyici bir sahne olması için de yaratılmış olabilir.

Untitled

Gelelim benim favori teorime. Biraz uçuk kabul ediyorum, onu baştan söyleyebilirim. Animeyi çok dikkatli izlediysek, Ryuk, tabi şaka ile karışık “senden çok iyi bir shinigami olur Yagami, Light” demişti. Bu cümlenin üstünde çok durulmasa da Light, -ilk maddede belirttiğim gibi- Death Note’u kullanan kişilerin cennet yada cehenneme gitmeyeceğini biliyordu. Yani ortada kalacak, en kötü ihtimalle “bir kişiyi öldürdüğü için” ceza almayacaktı. Kendisinin zekasını, ön görüsünü biliyoruz; eğer bu cennete cehenneme gitmeyenlerin arada kalması ve shinigami olma olayını çözdüyse (böyle bir gerçek olduğunu var sayıyorum) her durumda kazanmış olur.

Evet, son sahneyi hepimiz izledik, başka birinin salakça bir hatasından, emirleri tam dinlememesi yüzünden Kira düştü. Bence burada Light’ın asıl kızdığı nokta, her şey mükemmel giderken bir anda her şeyin sonlanması oldu. Planlanmayan, çok küçük bir şeyden dolayı “mükemmel dünyasının” yok oluşunu izledi, baştan beri neredeyse hiç işine yaramamış olan kişilerin kendisine üstün geldiğini gördü, adam anında delirdi depresyona girdi. Tabi ki ölmek de istemedi, kaçtı, kaçınmaya çalıştı… Tüm bunları bir kenara bırakırsak, tekrar “cool” Yagami’yi göz önünde canlandırırsak ölmek, büyük planının bir parçası olabilir. Sadece bu kadar saçma ve zamansız ölümü planında yoktu. Ama Light’ın baştan beri amacı “kötülükten arınmış mükemmel dünyayı yaratmak” ise, bu planına shinigami olduğunda da devam edebilirdi. Sadece bir süre mükemmel dünyasının tadını tanrı olarak çıkarmak istiyordu, izin vermedi adları Death note’a yazılası tipler. Neyse sinirlenmeyeyim.

İşin özeti arkadaşlar bu isimsiz shinigami gerçekten de Light olabilir. bununla ilgili -bildiğim kadarıyla- resmi bir açıklama gelmemiş olsa da elimizdeki bilgiler oldukça sağlam ama tabi inanmak da inanmamak da serbest. Siz ne dersiniz, mümkün mü böyle bir olay? Bir sonraki yazımda görüşmek ve adınızın Death Note’a hiç yazılmaması dileğyle…

Author

Lisans bitti, yüksek lisans bitti, askerlik bitti ama yazmaya ve FRP'ye olan ilgisi bir türlü bitmedi. Tam bir Frp tutkunu, hoş sohbet, biraz umursamaz biraz da tembel. Nerede kötü adam varsa onu sever. İyilikten hoşlanmayan bir süper kahraman. Bir Batman değil ama bir Robin. İzini bulmak için Facebook'a Seçkin Özcan yazmanız yeterli. Face'i var, sohbet için. Bir de artık kızılı var.

10 Comments

 1. Knk tamamıyla haklısın hatta teorini destekleyecek bir bilgide benden
  Bildiğimiz üzere misa’da bir death note kullanıcısıydı ve oda öldükten sonra arafta kalacaktır. Light shingami dünyasında misa ile tekrar buluşup dünyaya gelmeye çalışacaktır. Final bölümünü hatırlarsanız light öldükten sonra misada intihar etti hemde hiç çekinmeden light ile önceden konuşmuş ve onun peşinden gitmiş olabilir sonuçta kız light’a fena aşık onun için göz takasını bile yaptı.

  • asdyigit123 Reply

   Kanka, misa da şinigami oluyor ama mu’da light’ı arayamaz çünkü şinigamiler insan oldukları zamanı unutuyorlar. Hadi bir şekilde hatırlasa ve light’ı bulsa bile light’ın onu pek takacağını sanmıyorum çünkü light, misa’yı sevmiyordu ve sadece piyon olarak kullanıyordu. Bir diğer konu ise, death note’un mangasında şu söz geçmekte; “Ölen kimse hayata dönemez.” Bu da ayrı bir nokta. Ve son olarak final bölümünde misa intihar etmiyor. Orada intihar edecek gibi görünse de, aslında 10 yıl daha yaşıyor ve “kira’ya tapanlar” gibimsi bir tarikat kuruyor. Daha sonraları deftere kendi adını yazıp ölüyor. (Bu misa’nın 10 yıl yaşama olayı manga’da geçiyordu ve uzun zaman önce okuduğum için yanlış hatırlıyor olabilirim)

   • Light Yagami Reply

    Arkadaşlar YouTube a death Note silinmiş sahne yazın çıkan videoda sonunda o şinigamiye değil mi Light diyor

 2. Yalnız bu teoriyi gerçekten çürütebilecek bir şey var. Ligth benim bildiğim kadarıyla öldüğünde “mu” yani hiçliğe gidiyor ve bence orada deliriyor. Ama sonra yeniden mu dan çıkıp gelebilir

  • YouTube de var eyer shinigami yazarsan orda birsürü video var en üsteki 3 videodan birisi olması gerek zaten Türkçe altyazılı eyer seyredeceksen iyi seyirler ☺️

   • Light’ın kendini tanrı ilan etmesi hiç adil değildi,oysa ki beyefendi adil bir dünya kurmak istiyordu. Sormazlar mı “sen hayırdır birader?Defter seni seçmedi ki sen defteri seçtin.” Sadece suçluları yok ederek normal bir insan olabilirdi,ama hırsından delirdi. Sonda Light kazansaydı hiç mi hiç adil olmazdı. O yüzden sonunun böyle bitmesi insanlığa ders olsun

 3. Bu teoriyi çok beğendim keşke gerçek olsaydı ama Death Note mangasında Death Note kullanım kuralları var ve en sonki kural ölen insanların hepsinin gideceği yer MU (hiçlik) ‘dur deniyor ve bu da teoriyi çürütüyor

 4. Manga 1 sayfa 157, Ryuk insanlar ile Şinigamiler arasındaki farkı acıklarken Light “Fakat gözler kanatlar derken, bir bakmışsın Şinigami haline gelmişim.” Diyor. Ryuk da ona “için rahat olsun Light. Sen artık zaten mükemmel bir Şinigamisin.” Cevabını veriyor

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.