Kabul edelim, Pokémon GO’yu ilk gün olduğu kadar fazla konuşmuyoruz. Bir anda fenomen gibi çökmüştü üzerimize oyun, parklar bahçeler Pokémon GO oynayan insanlarla dolmuş; herkesin ana gayesi o olmuştu. Herkes, ama herkes birbirine komikli Pokémon hikayeleri anlatıyor, gençler birbirini Pokémon randevularına çağırıyor, flörtler Pokémon üzerinden yapılıyordu. Sonra azalarak bitti elbette bu çılgınlık… Ama etkisi devam etmiyor sanıyorsanız, size çok acayip bir hikaye anlatasımız var.

Şimdi şöyle, Japonya’da Tojinbo diye bir yer var. Belki duymuşsunuzdur. Fukui yöresinin Sakai şehrinin yakınlarında, Japon Denizi’nde yer alan bir grup uçurum Tojinbo. Vakti zamanında yozlaşmış bir Budist rahibi bu uçurumlardan attıkları için kayalıkların perili olduğunu iddia eden var, kayalıklardaki senelik fırtınaları başka bir Budist rahibin aşk peşinde öldürülmesinin öfkesine yoran var… Bu kayalıklarla ilgili fiziksel olarak bildiğimiz, rakamını tutabildiğimiz tek bir şey var: O da Japonya’da çok popüler bir intihar lokasyonu olması.

468400d383e4e44ec15d5c9ed2b49400

Japonya’nın refah seviyesine bağlı olmak üzere, Tojinbo’ya intihar etmeye giden kişi sayısı senede 25 civarından, 150’ye kadar çıkabiliyor. Karanlık bir yer yani. Zor bir yer. Peki bu karanlığı dağıtan, bir güneş gibi doğan şey ne? Pokémon Go. Şaka değil, Japan Times’ın haberine göre Tojinbo’daki intihar oranları Ağustos ve Eylül aylarında sert bir şekilde düştü, çünkü Tojinbo bir PokeStop. Şaka değil. Gerçekten, zerre şaka değil.

PokéStop olması, oyuncular tarafından sık sık ziyaret edilmesi anlamına geliyor. Ve böylelikle Tojinbo, eskisi kadar esrarlı ve tenha olmadığından, başka insanların yanında intihar etmek istemeyenler –en azından kısa bir süreliğine de olsa– fikirlerinden cayıyorlar. Tojinbo’daki intiharlara çok üzülüp konuyla ilgili bir sivil toplum kuruluşu kurmuş olan Yukio Shige, etraftaki kişileri görüp fikrini değiştiren biriyle tanıştığını dahi söylüyor. Yani Pokémon Go, iç rahatlığıyla çok muhteşem özgeçmişine bir de “intihar önleyicisi” cümlesini koyabilir. Vallahi anasının ak sütü gibi helaldir!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.