Bakın, Sony’yi anlamanız gerek. Süper kahraman filmleri şu an açık ara en para kazandıran şey sinema dünyasında. Bu konuda da at başı koşabilecek üç marka var. 20th Century Fox Marvel’ın tüm mutantlarına sahip örneğin. Bir yandan X-Men filmi yaparken, bir yandan Deadpool, Gambit ve Wolverine projelerini geliştiriyorlar. Disney zaten MCU’nun sahibi, bütün Marvel da parmaklarının ucunda. Warner Bros desen, o da hakeza. DC Comics markasına ta 1960’lardan beri sahipler, hiçbir zaman da hiçbir karakterlerinin film haklarını dışarıya verme ihtiyacı hissetmediler. Ama Sony? Sony’nin bir tek Spider-Man’i var.

O yüzden de içinden çıkartabildikleri kadar gelir çıkartacaklar, ne yapsınlar? Bir üçleme çektiler, memnunlardı hâllerinden, ama dördüncü filmi Marvel ile olan sözleşmelerindeki “X yıl içerisinde bir film çıkmazsa haklar geri döner” ibaresine yetişmeyeceği için iptal edip, seriye restart attılar. Ona iki film yaptılar, ikinci filmden hiç memnun olmadılar, sonra da karakteri Marvel evrenine dahil ettiler. Evet, solo Spidey filmlerinden kâr elde edecekler ve Spider-Man MCU’nun bir parçası olduğundan bu otomatikman Amazing serisinden daha fazla olacak. Ama Spider-Man Avengers ya da Civil War da gözükürse? Oradan Sony’ye ekmek yok.

SPIDER-MAN

Bu yüzden bu haberi anlayışla karşılıyorum. Evet, Sony baya ciddi ciddi 20 Temmuz 2018’de vizyona sokacağı bir animasyon Spider-Man filmi çekiyor. Bu film MCU’ya dahil olmayacak. MCU’daki Spider-Man filmiyle de bağlantılı olmayacak. Haliyle Tobey Maguire ve Andrew Garfield filmleriyle de. Peki bir şey itiraf edeyim mi? Tüm bu gerçeklerin “yani diyorsun ki bir halta benzemeyecek” cümlesini kurdurttuğunun farkındayım, ama ben yine de bu projeye heyecanlanmadan edemiyorum. Zira bu sefer çok sağlam bir yönetmen çekmişler.

Direksiyonun başında oturacak isimler Phil Lord ve Christopher Miller olacak. Kendilerini ismen tanımıyor olabilirsiniz, ama The Lego Movie, Cloudy with a Chance of Meatballs ve 21 / 22 Jump Street filmlerini yönettiler. Bu dört film de kağıt üzerinde hiç işlememeleri gerekirken parıldamayı delicesine başarabilen, komik, zeki ve eğlenceli filmlerdi. O yüzden, affınıza sığınarak, şu an bu animasyon projeyi hakkında hiçbir şey bilmediğimiz solo MCU Spider-Man’inden daha çok beklediğimi söylemem gerekiyor. Lord ve Miller yapsın, her şekilde yerim!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

8 Comments

 1. sadece animasyon olacaksa problem yok yapsınlar film çekilirse saçma olur aynı anda 2 tane örümcek adam filmi baya saçma olur

 2. Bildiğim kadarıyla bu animasyon filmi ’94 serisiyle bağlantılı olacak

 3. Ben de başlığa bakınca ne oluyor dedim ama animasyondan yana sıkıntı yok. Hatta zevkli bir şekilde de izlerim. Sonuç olarak kendi içinde bir film olacak diğerleriyle bağlantısı olmayacak. Hatta bu konuda DC’nin animasyon filmlerini seve seve izleyen birisi olarak Marvel de böyle bir işe kalkışsa demiyor değilim sonuç olarak animasyonlar çizgi romanı yansıtma açısından daha özgür alanlar oluyorlar.

  Kendi başına film çekmesine zaten Marvel ile anlaşması müsade etmez engeller o sebeple içim de rahat. Sony mümkünse bir daha Spiderman filmlerine kalkışmasın yeter.

  Bir de merak ettiğim ve tam anlamıyla cevabını bulamadığım bir sorum olacaktı. Marvel’in sattığı karakterlerin kendilerine dönüş şartları tam olarak nasıl acaba. Ayrıca X-Men, Fantastic Four ve Spiderman dışında Marvel’de hakları olmayan karakter kaldı mı?

  • Age of Ultron basın turunda Mark Rufallo tekil bir Hulk filmi için finanssal anlamda kontrolün hala Universal Studios’ta olduğunu söyledi. Ortada Sony – Marvel anlaşması gibi bir anlaşma varmış Universal Studios ile. Onun dışında Disney tüm karekterleri geri aldı.

  • x men fantastic four dışında bildiğim namor yok marvelda ama ghost rider kimde onu hala bilmiyorum

  • Şimdi olay şöyle, yapılan bazı anlaşmalarda belirli süreler için film çekilmediği takdirde haklar Marvel’a geri dönüyor maddesi var, ki bunların hemen hepsini (Dardevil, Punisher, Ghost Rider dahil) geri aldılar. Bir söylentiye göre FF’in anlaşması da film çekmeye bağlı, o yüzden Fox yeni bir FF filmi çekti ama bu haber doğru olmayabilir. Hulk’ın film hakları da Marvel’da ama filmlerin dağıtım hakları Universal’da (2009’da Disney Marvel’ı satın aldıktan sonra filmlerin dağıtımlarını kendi şirketi aracılığıyla yapacağını belirtti.) olduğu için Marvel solo Hulk filmi yapmamayı tercih ediyor. Namor biraz daha karışık. Doğru anladıysam tüm haklar Marvel’da. Ama anlaşmada üçüncü şirketleri bağlayan maddeler var. Yani şu an başkası Namor filmi çekemez. Eğer Marvel Namor’a film çekmek isterse önce o üçüncü kişileri halletmesi lazım.

 4. Berke Kadam Reply

  Seslendirmeleri falan Amazing serisinin aktörlerine yaptırmayı başarırlarsa hoş olabilir bence

 5. Animasyon filmleri her zaman güzeldir. Senaryoyu da DC nin yaptığı gibi çizgi romanlardan kaliteli bir şekilde uyarlayabilirlerse seriye bağlarlar. Az önce Batman vs Robin animasyonunu izledim Court of owls dan çok güzel uyarlamışlar.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.