Eksileri Ne Peki?

harry-potter-hogwarts-mystery-mobile-game

Oyunun geliştirilmesi gereken o kadar çok yönü var ki, nereden başlasam bilmiyorum doğrusu. Öncelikle tavsiyem şudur ki: Aceleci bir insansanız, bu oyunu oynarken sabretmeyi acı yoldan öğrenebilirsiniz. Zira internet bağlantınız, telefon hafızanız ya da oyunun birtakım teknik sıkıntıları yüzünden yüklenmeyen veya geç yüklenen ekranı yüzünden son anda başarısız olan dersleriniz ya da büyüleriniz olabilir. Böyle diyorum, çünkü aceleci davrandığım için Snape’in dersinde son anda başarısız oldum, üstelik sırf büyü çizerken başıma geldi. Ben ettim siz etmeyin; sakin sakin bekleyin ekranı.

Oyunda kendi geçmişinizi bir şekilde yaratamıyor oluşunuz veya başka bir deyişle herkese aynı arka plan bilgisinin entegre edilmesi bence pek hoş olmamış. Gelişigüzel hikayelerden biri bana denk gelmiştir diye düşünüp sineye çektim bir süre ama; sonrasında herkesin kardeşinin Hogwarts’ta problemli bir genç olduğuna dair bir geçmişe sahip olduğunu öğrenince birazcık üzüldüm. Ulan herkesin mi ağabeyi yasaklı işlerle uğraşmış?

Seçmen Şapka’nın soru sormasını bekliyorsanız, beklemeyin. Çünkü oyunda direkt olarak istediğiniz binayı seçme şansınız var. Bu kimine göre bir şans; ama bana göre birazcık kolaya kaçmak olmuş. Pottermore misali soru cevaplayarak bir yere mucizevi bir şekilde seçilmek daha hoş oluyordu sanki. Ama tabii “cesur, sinsi, zeki, sevecen” gibi aptal saptal bir şekilde her binaya yapıştırdıkları basmakalıp özellikleri anlatan soruları görmektense, böylesi daha tercih edilesi bir şey de olabilir.

Oyunda multiplayer özelliği yok. Yani dostlarınızla “haha gel sana bir Expelliarmus atayım da, aklın başına gelsin” diye komik sohbetler edip eğlenebileceğiniz türden özellik henüz oyunun mekaniklerine dahil değil. İlerleyen seviyelerde ya da önümüzdeki aylarda böyle bir şansımız olacaksa, ne ala! Ama multiplayer olmadan biraz oynadıktan sonra sıkabilir diye düşünüyorum.

Harry-Potter-Hogwarts-Mystery-Featured-011718

En ama en nefret ettiğim özellik ise oyundaki enerji problemi. En fazla 25 adet enerji toplayabildiğiniz oyunda o kadar sık bitiyor ki bu kısım, neredeyse oyunu oynamanın zevkine henüz varamadım bu sebepten ötürü. Bir dersin yarısına gelmeden biten enerji barı nedeniyle çoğu zaman beklemek bir işkenceye dönüyor. Hele ki enerjinizi fullemeden bir göreve girerseniz ya da yeterince geminiz olmadığı için enerji satın alamazsanız, bir saatten üç saate ve hatta sekiz saate kadar çıkan görevleri devamlı olarak saniye hesabıyla geçmeye çalışırsınız. Enerjim yeterince dolmadığı için bir saatlik süresi olan bir dersimin sırf bundan dolayı başarısız sayıldığını belirtmek isterim. Sinir bozucu gerçekten. Eğer bunu yapmalarındaki sebep, gerçek para verip daha fazla gem almamızı sağlamak ve böylelikle de gemleri de enerjiye yatırmamız ise; çok yanlış yoldalar.

Son olarak, oyunun teknik açıdan çok şarj yediğini belirtmeme gerek yok sanırım. Grafikler ve sahip olduğu diğer tüm özelliklerle birlikte birazcık batarya canavarı rolünde şu sıralar. O yüzden tavsiyemdir, ya evde şarj aletinizin yakınlarında oynayın ya da dışarıda oynama riskine girecekseniz bir powerbank edinin. İnternete bağlanmadan oynayamıyor oluşunuzdan bahsetmiyorum bile; paketiniz yoksa muhtemelen tırım tırım Wi-Fi aramak zorunda kalacaksınız. Aman ha.

Özetle bilgisayar ya da Playstation mecralarında çıkan Harry Potter tadını, efendime diyeyim Pottermore esintilerini taşısa da oyundan ilk başladığınızda çok beklentiniz olmayabilir. Sabırla oynamaya devam edenlerin sanıyorum ki ödülü büyük olacaktır, ama o zamana kadar ne mobil oyunlar gelir geçer, orası muamma.

1 2
Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.