Aralık ayına resmen girmiş vaziyetteyiz. Hatta üzerinize afiyet birkaç günü de geçirdik içinde. Şimdilik soğuk olmasından başka bir gözlem yapacak şansımız olmadı, ancak iyi anlaşacağız gibi duruyor. Zira Aralık ayları bir geek için her zaman hayırlı, her zaman keyifli aylardır. Çünkü Aralık aylarında bir önceki senenin yüce geek ürünleri masaya yatırılır, tartışılır, ve bir geek’in en sevdiği aktiviteye tabi tutulur: Listeleme.

Buna elbette sinema dergileri ve yazarları da dahil. Her sene sonunda benim diyen tüm eleştirmenler senenin filmlerini kendilerine göre üst üste dizerler. Birçoğunu zaten pek sallamayız; ancak bir bölümü yıllar içerisinde oluşturdukları hayran kitlesi ve geçmiş kaşeleri yüzünden ses getirir. Ve bu ses getirenler arasında da, herhalde, en mühür olanlarından biri Sight & Sound’un listeleridir. Gelmiş geçmiş en iyi filmler listesi kutsal metin kabul edilen Sight & Sound, Hollywood’a bağlı kalmadan listesini yapar, sanat filmi ağırlıklıdır, ve az çok kabulü vardır entellektüel ortamlarda.

tonierdmann_02

İşte onlar 2016 listelerini şimdiden yayınlamışlar. “Lan daha 30 gün var?” diyenlere hatırlatmak gerek, Sight & Sound ekibi izlemesi gereken çoğu filmi zaten festivallerde izledi. Onlar için sene bu zamanlarda bitiyor. Ve biten sene içinde de, dikkat çekmek istedikleri film, Almanya’nın En İyi Yabancı Film Oscar’ı adayı da olan Maren Ade yönetmenliğindeki Toni Erdmann’ı. Eleştirmenlerden epey sevimli tepkiler alan film, S&S için 2016’nın en iyi filmiymiş. İkinci sırada Oscar’a da yürümesi olası Moonlight var. Üçüncü sırada da Elle duruyor. Senenin büyük filmlerinden Manchester by the Sea de, La La Land de listede.

Tam liste ise şu şekilde. Bakın bakalım, izledikleriniz için yorumları da aşağıya alalım!

 1. “Toni Erdmann”, Yönetmen: Maren Ade
 2. “Moonlight”, Yönetmen: Barry Jenkins
 3. “Elle”, Yönetmen: Paul Verhoeven
 4. “Certain Women”, Yönetmen: Kelly Reichardt
 5. “American Honey”, Yönetmen: Andrea Arnold
 6. “I, Daniel Blake”, Yönetmen: Ken Loach
 7. “Manchester by the Sea”, Yönetmen: Kenneth Lonergan
 8. “Things to Come”, Yönetmen: Mia Hansen-Løve
 9. “Paterson”, Yönetmen: Jim Jarmusch
 10. “The Death of Louis XIV”, Yönetmen: Albert Serra
 11. “Personal Shopper”, Yönetmen: Olivier Assayas

=11. “Sieranevada”, Yönetmen: Cristi Puiu

 1. “Fire At Sea”, Yönetmen: Gianfranco Rosi

=13. “Nocturama”, Yönetmen: Bertrand Bonello

=13. “Julieta”, Yönetmen: Pedro Almodóvar

 1. “La La Land”, Yönetmen: Damien Chazelle

=16. “Cameraperson”, Yönetmen: Kirsten Johnson

 1. “Love & Friendship”, Yönetmen: Whit Stillman
 2. “Aquarius”, Yönetmen: Kleber Mendonça Filho

=19. “Victoria”, Yönetmen: Sebastian Schipper

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.