Belki denk gelmişsinizdir, Harvard Business Review’da geçtiğimiz aylarda Steve Blank imzalı muhteşem bir makale yayınlanmıştı. Makale, esasında ticarette neden vizyoner liderlerin arkalarında vizyoner halefler bırakamadığı üzerine eğiliyor; bunu da iki örnek üzerinden yapıyordu: Bill Gates’in görevi teslim ettiği Steve Ballmer ve Steve Jobs’ın görevi teslim ettiği Tim Cook. Makalenin linki, okumak isteyen için, şurada. Vizyoner ve uygulamacı insanların farkı ile ilgili çok güzel lafları var yazının. Ancak biz şmdilik, sadece bir tespitine odaklanacağız: Apple’ın eskisi kadar vizyoner olmadığı gerçeği.

Steve Jobs sahneye çıkıp iMac’i tanıttığı ve Amerikan ev bilgisayarı pazarında ciddi bir çentik açmaya başladığı zaman yıl 1998’di. Üç sene sonra aynı sahneye çıkıp iPod’û tanıttığı. Ondan altı sene sonra Jobs’un elinde iPhone vardı, ondan da üç sene sonra Jobs elinde iPad ile çıktı sahneye. Bu dört ürünün her biri alanlarında çığır açtılar ve pek çok kişi için yeni bir ürün hüviyetindelerdi. Onlardan sonra da devamı gelmedi. Ne Apple TV ve Watch, ne de iPad Pro ve iPhone Plus bu çığırı sağlayamadılar. Şimdi de Apple ümidi başka bir şeye bağlamış gibi gözüküyor: Kendi kendini kullanan arabalar.

apple-car-image-01

Bildiğiniz gibi Google bu konuda bir süredir epey ciddi düşünüyor. Hatta uzun bir vakittir Google’ın kendi kendini kullanan arabaları Kaliforniya sokaklarında test sürüşlerine çıkmakta. Üzerinize afiyet geçtiğimiz gün ilk kazasını da yaptı üstelik, tabii kimsenin başına bir şey gelmedi. Ancak Google bu sektörde yalnız değil. Büyük otomotiv firmaları da piyasayı inceden yokluyorlar. Belli ki, Apple da taliplilerin arasında.

Cupertino bazlı firma, Amerika’nın Ulusal Otoyol Trafik Güvenlik Yönetimi kurumuna taşıma otomasyonu ile ilgili bir takım taleplerini ve kaygılarını ileten bir mektup yazdı geçen gün. Mektubun mealini de Financial Times’a verdiler: Resmi gerçektir, Apple şu an mevzuya ağır yatırım yapıyor. Bu “AppleCar geliyor!” duyurusu mu? Hayır. Ama Apple bir AppleCar düşünüyorun resmi ağızdan doğrulanmış hâli. Teknoloji dünyasında büyük firmaların çok daha gerçek projelerden vazgeçtiklerini gördük. Bakalım bu nereye kadar gidecek?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.