Bundan tam kırk dakika önce, burada duran taslak haberimizin manşeti şuydu: Sony konferansında o kadar epik şey duyurdu ki, hangisini başlığa taşıyacağımızı bulamadık. Çünkü gerçekten de durum böyleydi. Sony resmen ardı ardına suratımıza tokatları vurmuş, son yılların en dolu dolu E3 konferanslarından birini hazırlamıştı. Kendi kafamızda az buçuk hazırlıyorduk yazıyı, elbette ki assolist yıllardır beklenen yeni God of War olacaktı.

Sonra şu oldu.

Sony, konferansında yönetici konuşturmadı. Vizyon anlatmadı. Bu konuda belli ki yetkinlik sahibi olmayan oyun yapımcılarına sahnede küçük ve samimiyetsiz atışma diyalogları okutturmadı. Başta yetkili bir abi çıktı, Orlando katliamını andı, “Şimdi oyunlara geçiyoruz” dedi ve sonra durmak bilmeksizin oyun anlattılar. Konferans yükseldi, yükseldi, yükseldi; bir noktada “herhalde duracak yükselmesi?” dedik, o noktada da bunu çıkardılar. Spider-Man PS4.

Oyunla ilgili şu an itibariyle gördüğümüzden öte bir şey bilmiyoruz, gördüklerimiz de bir oynanış videosu değil, tedbirlice hazırlanmış bir fragman olduğundan çok beylik konuşmamak gerekebilir. Gelin görün ki, bu heyecansız kalmak için bir sebep değil. Öncelikle, dikkati videonun başında yazan logo çekmeli: Insomniac. Ratchet & Clank’i yapan ekip, yeni Spider-Man oyununu PS4’e özel olarak geliştiriyor. Geçen senelerde Xbox One’a çıkan Sunset Overdrive ile “açık dünya, komedi bazlı, yüksek tempolu serüven oyunu” rüştünü ispatladıkları düşünülürse, bu projenin artı hanesine yazılacak bir şey.

Oyun aynı zamanda Marvel’dan ilk gelen bilgilere göre, daha önce görmediğimiz bir Spider-Man versiyonunu konu alacak. Bundan kasıt, var olan herhangi bir film, animasyon ya da çizgi romana bağlı değil, MCU bünyesinde de geçmiyor. Spider-Man PS4’ün Peter Parker’ı, daha yaşlı, daha tecrübeli bir Peter Parker. Bu bakımdan muhtemelen biraz daha ANAD Marvel çizgisine yakın olacaktır, ama elbette, dev bir şirket ve Spider-Gadget’lar haricinde.

Ama daha da önemlisi, oyunun PS4’e özel olarak geliştiriliyor olması. Bunu snobluk olarak görebilirsiniz, ancak konsol sahipleri bir şeyi çok iyi bilirler: konsollara münhasır oyunlar, yakanın hangi tarafında olursa olsun, daha iyi olurlar. Bunun sebebi, hem kitlelerini tanıma lüksüne sahip olmalarıdır, hem oyunların daha iyi optimize edilmesidir, hem de münhasır oyunlar zaten belli bir rakamın üzerine çıkacağı için daha az satış baskısı yemeleridir. Bu bakımdan Spider-Man PS4’ün münhasır olması da büyük art bizim gözümüzde.

Henüz bir çıkış tarihi yok, detaylar bilinmiyor. Ancak biz bu projenin ensesindeyiz, takip ediyoruz. Çok bekletme bizi sen de Sony, olur mu?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.