Video oyun konsollarının sekizinci nesli için verilen yarışı Xbox’ın kötü bir şekilde kaybettiğini söylemek, herhalde şu noktada sübjektif bir görüş değil. Microsoft 2013’te sahneye çıkıp, “internet devamlı gerekecek, ikinci el yalan, Kinect sizi hep izleyecek ha bir de Kinect’i size dayattığımız için PS4’ten pahalıyız” dediği andan itibaren kaybetmeye başladı ve sonradan ne bu politikalardan geri dönmesi, ne de fiyat kırmak için Kinect mecburiyetini kaldırması fayda etmedi. Durum o kadar kötü ki, bir süredir Microsoft resmi satış rakamlarını açıklamıyor.

Bu yüzden, ciddi ve radikal bir hamlenin gerektiği sağır sultana bile malum bir şeydi. O hamle, bu E3’te geldi. Bildiğiniz gibi bir süredir hem Microsoft, hem de Sony’nin mevcut konsollarının güncellenmiş versiyonları üzerinde çalıştıklarını duyuyor; Nintendo’nun da NX kod isimli yeni bir platform geliştirdiğini biliyorduk. İlk taşı Microsoft attı ve yeni yarım-konsolunu duyurdu: Xbox One S.

Kendisi PlayStation’ın geliştirdiği PlayStation 4K’nın aksine, tam anlamıyla bir Xbox 1.5 değil. Daha ziyade –ki bu benzetmeyi hiç haybeden yapmıyorum– PlayStation 3’ün Slim versiyonunu andırıyor. Hatırlayacaksınız, PS3 yedinci nesli korkunç bir şekilde kaybederken daha ucuz, daha sorunsuz ve daha şık Slim versiyonunu çıkartmış, onun üstüne eklediği sağlam münhasır oyunlarla birlikte nesli Xbox 360 ile aynı seviyede bitirmişti.

Xbox One S de onu andırıyor. Daha minnoş ve şık olmasının yanı sıra, 2 TB’a kadar iç harddisk’le geliyor, kolu elden geçirilmiş ve optimize edilmiş, 4K video desteği ve HDR oyun kabiliyeti var. Fiyatı da Xbox One’ın çıkış meblasından çok daha düşük, Amerika için 500GB’lık versiyonuna 299 dolar deniyor. Bu bence PS3’ü kurtaran Slim sürümle çok paralel bir tablo. Şimdi buradan sonra Microsoft’un yapması gereken, kendisine bir Uncharted 2 / LittleBigPlanet / Heavy Rain kombosu bulmak. Çünkü evet, kaybediyorlar, ama dönülmez akşamın ufkunda da değiller…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.