Spider-Man: Homecoming resmi olarak hem Amerika Birleşik Devletleri’nde; hem de uluslararası pazarların %60 kadarında açıldığı için en sevdiğimiz hobimize geçiş yapabiliriz konuyla ilgili: Gişe analizi. Burada ekstra özel bir durum da var üstelik, zira Homecoming pek çok açıdan gişe performansıyla anılmak zorunda olan bir film. Neticede Sony ağ-kafa’yı gişede beklediğini alamıyor diye geri kiraladı Marvel’a. Peki şimdi, Marvel büyüsü de eklenince nasıl oldu rakamlar?

Öncelikle söyleyelim, film o meymenetsiz son Sam Raimi filmi hariç diğer tüm Spider-Man filmlerinden güçlü bir açılış yaptı. Birleşik Devletler öznelinde 117 milyon dolarlık açılışıyla aşağı yukarı uzmanların tahmin ettiği 120 milyon bandında kalan Spidey, bu performansıyla aynı zamanda Marvel Cinematic Universe’in en yüksek hasılatlı solo karakter girişi rekorunu da Iron Man’den aldı. Bu arada evet, Iron Man’den beridir Marvel’ın hiçbir yeni karakter filmi 98 milyon doların üstünde açılış yapamıyordu.

CnH7azyXgAEDDeW.jpg.pagespeed.ce.wWK5PLxTKL

Peki uluslararasında durum ne? E gayet doğal bir şekilde, Spider-Man’in uluslararası karizması çok işe yaradı. Film Kore’den 25.8 milyon, Meksika ve Birleşik Krallık’tan 12 milyon aldı, diğer ülkelerle birlikte toplamda 56 pazardan 140 milyon dolar hasılat götürdü. Böylelikle açılış toplamda 257 milyon dolar hasılatına geldi dayandı. Üstüne üstlük söylemek gerek, henüz Homecoming Çin’de açılış yapmadı. Hakeza İspanya, Almanya, Fransa, Japonya gibi görece büyük pazarlar da duruyor.

Peki nereye gider? Bu sene erken vakitte çıkan Guardians of the Galaxy vol. 2‘yi geçme ihtimali epey kuvvetli, Wonder Woman‘ı geçme ihtimali ise hatırı sayılır. Burada iki filme karşı da avantaj sahibi Spider-Man. Muhtemelen Wonder Woman kadar kuvvetli bir organik pazarlamaya sahip olmayacak, Guardians kadar da güçlü bir açılış yapmadı; ama bir yandan da uluslararası gideri iki markadan da daha yüksek. O yüzden göreceğiz. Şimdilik biz buraya içgüdüsel bir tahmin olarak 850-900 milyon dolar arası yazalım. Çıkmazsa iki aya hesaplaşırız!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.