Herhalde şu dünya üzerinde bizim siteye soru olarak en sık sorulan şey nedir diye sorsanız, cevaben iki şeyi söylerim. Birincisi, geçenlerde cevapladığımız “Marvel filmleri hangi sırayla izleniyor?” sorusu, ikincisi de ezelden beri tartışılan o mefhum: Star Wars filmlerini hangi sırada izlemeli? Bu sorunun birden fazla cevabı var. Birine net olarak doğru demek mümkün değil; her birinin de kendisine has geçerlilikleri var. Biz kendimize göre, Star Wars filmlerini hangi sırada izlemeli sorunsalına cevap olabilecek 6 seçenek sunduk. Bunlar şu şekildeler. Buyurun!

 

Kronolojik Sıra (I – II – III – IV – V – VI)

01 Chronological Order - Star Wars Hangi Sırada

En tipik iki sıralamadan, efsane tartışmanın en kemik iki tarafından biri. Filmleri Episode numaralandırmalarına göre izlemekten ibaret.

Avantajları: Hikayenin odağı Luke‘dan, direkt olarak Anakin Skywalker‘ın bütünlüklü hikayesine evriliyor. Ayrıca tekrar izlemeler için de avantaj, zira daha iyi olan filmler, yorgunluğun baş göstermeye başlayacağı sonlara kalıyor.

Dezavantajları: Hoş, I-II-III de kötü yaşlandı ama, yine de üçüncü filmden dörde geçerken efektlerde geriye gitmek baya sıkıntı yaratıyor. Ayrıca yeni izleyenler için, ilk üç filmdeki odunluklar sıkıntı yaratabilir. Ve elbette, ilk defa izleyenler için sinema tarihinin en büyük twist’i yalan oluyor.

 

Çıkış Sırası (IV – V – VI – I – II – III)

02 Release Order - Star Wars Hangi Sırada

O tipik sıralamalardan, efsane tartışmanın kemik taraflarından diğeri. Filmleri çıkış sıralarına göre izlemek yeter.

Avantajları: Çoğu insan gibi, orijinal üçlemeyi önce izlemek, otomatikman sizde bir Star Wars kredisi açıyor, böylelikle I-II-III’ü biraz daha affedebiliyorsunuz. Aynı zamanda efektlerdeki kalite artımı göz rahatlatıyor. Vader twist’inin baki kalması da cabası.

Dezavantajları: Filmleri bu sırayla izleyince, bir takım çelişkiler daha göze batmaya başlıyor. Aynı zamanda tekrar izlemelerde ve maratonlarda I-II-III’e insanın yüreği kalmayabiliyor sonlara doğru.

 

Kafiye Sırası (I – IV – II – V – III – VI)

03 Rhyme Order - Star Wars Hangi Sırada

George Lucas filmleri için “bir şiir gibi, kafiyeyle ilerliyorlar” demişti. Bu sıra da o laftan, ve filmlerin aralarındaki paralleliklerden yola çıkarak oluşturuldu.

Avantajları: İlk izleyenler için Vader twist’i baki kalıyor. Aynı zamanda filmler arasındaki paralellik, tekrar izleyenler için bir keyif sebebi.

Dezavantajları: Vader twist’i baki, eyvallah, ama onun dışındaki her şey ilk defa izleyecek olanlar için felaket karışık.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.