Machete Sırası (IV – V – I – II – III – VI)

04 Machete Order - Star Wars Hangi Sırada

Bir blogdan ortaya çıkan Machete sırası, aslında ortaya Episode I’i almıyordu. Biz alıp koyduk. Bu sıralamanın meramı, araya bir flashback gibi girmek. V. bölümdeki büyük açıklamadan sonra, prequel filmlere dönüp, flashback yaşıyor, sonra da VI ile final yapıyoruz.

Avantajları: Vader twist’i baki. Aynı zamanda prequel’ları ortaya alınca, dayanıklılık da yükseliyor. Altıncı filme kadar uzun bir süre geçtiğinde, V’in sonundaki çözülmemiş meselelere de daha fazla gerilmeye başlıyorsunuz.

Dezavantajları: Efektlerdeki ani geçişler, biraz göz yoruyor. Aynı zamanda Episode VI için çok bekliyor olmak filmin başında meselelerin hızlıca çözülmesini biraz doyumsuzlaştırıyor. III. filmin duygusal final niteliğini de yok ettiği kesin.

 

Maraton Sırası (I – II – Clone Wars – III – Rebels – IV – V – VI)

05 Marathon Order - Star Wars Hangi Sırada

Bu, külliyatı tamamen yalayıp yutacağım diyenler için. Arada zilyar tane resmi evrene dahil çizgi roman kitap da var, çok sapıtırsanız onları da izlemek mümkün.

Avantajları: Bu sıralama, araya dizileri de aldığı için galaksinin Naboo ablukasından, ikinci Death Star’ın yok edilişine kadar olan hikayesini dehşet detaylı ele alıyor. Kafanızda hiçbir soru işareti kalmıyor yani.

Dezavantajları: Ama böyle izlemek, Rebels’ı başa koymak mümkün olmadığı için çıkış sırasını ıskartaya alıyor, bu da Vader twist’ini yakıyor. Bir de çok uzun be!

 

Çift Dikiş Sırası (I – II – IV – V – III – VI)

06 Çift Dikiş Order - Star Wars Hangi Sırada

Bu biraz şahsi bir sıra. İnternette önerildiğini falan görmedim; fakat naçizane benim -tamamen şans eseri- izlediğim sıradır. Ben küçükken I’i izlemiş, sonra merakla II’yi beklemiş, akabinde de “ulan bunun önceleri mi varmış?” diyerek 2004’te çıkan DVD boxset’e dadanmıştım. Ben I – II – IV – V – VI -III diye izledim, ama burada modifiye ediyorum. Zira IV’nın finali, gerçekten de bir “final”.

Avantajları: Vader twist’i baki kalıyor. Tam Yoda ‘Başladı, Klon Savaşları’ dedikten sonra IV ve V girdiği için, bir nevi yirmi sene ileriye atlayan dizi gibi oluyorsunuz. Tam V’in sonunda Vader kimliğini açıklıyor, siz ‘lan yoksa?’ derken, III’ü izleyip emin oluyorsunuz. VI ile birlikte de hikaye nihayete eriyor.

Dezavantajları: Dev kafa karışıklığı olduğunu kesinlikle kabul ediyorum. Bir de elbette, devamlı 40 sene öncesinin sinemasıyla 15 sene öncesinin sineması arasında gidip geliyorsunuz.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.