7. Greg Grunberg

Alias; Jennifer Garner; Mia Maestro; Lena Olin; Amy Acker; Rachel Nicols; Melissa George; Elodie Bouchez; Victor Garber; Ron Rifkin; Michael Vartan; Greg Grunberg; Carl Lumbly; David Anders; Kevin Weisman; Balthazar Getty; Sydney Bristow; Rambaldi; dvdbash

Abrams’la çalışmaya Felicty’de başladıktan sonra bir anlamda Amerikalı yazarın uğuru hâline gelen Greg Grunberg, Force Awakens’da da kenardan kafasını uzatıvermiş. Hatırlarsanız Grunberg’in Lost, Mission: Impossible III ve Star Trek’te de minnak rolleri vardı. Burada da kısa bir sahnede görebiliyoruz kendisini. Yalnız bir şey diyeceğim, ben de Abrams olsam, ben de Grunberg’i her yere koyardım. Baksanıza yani adam hakikaten işe yarayan bir totem!

 

8. Michael Giacchino

08 Michael Giacchino

Abrams’ın yeni filminde yer verdiği eski dostları Grunberg ile bitmiyor. Usta yönetmenin uzun süre beraber çalıştığı müzisyen Michael Giacchino, bu filmde –haliyle- John Williams’a tercih edilmiş; ama yine de Abrams onu unutmamış. Giacchino filmde bir Stormtrooper olarak boy gösterenlerden. Ama nerede, hangi sahnede, onu bilmiyoruz.

 

9. Animasyon Kadrosu

09 Clone Wars

Filmin Star Wars külliyatının hasadından kurtulmuş iki animasyon dizisiyle pek bir bağlantısı yok. En azından hikayesel olarak. Oyuncu bazında ise baya baya bir selam çakmış Rebels ve Clone Wars’a Abrams. İki dizinin seslendirme kadrosunda yer alan Dee Bradley Baker, Matt Lanter, Tom Kane ve Meredith Salenger filmde “ek sesler” sağlamışlar anladığımız kadarıyla. Bununla da yetinilmemiş, iki dizinin de patronu Dave Filoni de bir yere sıkıştırılmış!

 

10. Ewan McGregor

Ewan McGregor attends the premiere of "The Impossible" at the Arclight Cinemas on December 10, 2012 in Los Angeles, California.

Rey’in Luke’a ait ışın kılıcına doğru giderken yaşadığı flashback’i hatırlıyor musunuz? Orada ara ara sesler duyuyorduk hatırlayacağınız üzere. İşte o seslerden biri, Obi-Wan Kenobi’ye ait. Abrams çok kısa, bir satırlık bir replik için İngiltere’dekyen McGregor’u çağırmış; İskoç aktör de Abrams’ı kırmamış, gelmiş, seslendirmiş. Üstelik filmde duyulan tek Obi-Wan da o değil…

 

11. Alec Guinness

Sir Alec Guinness is shown in this 1986 photo reading the French edition of his book,

A New Hope’da Obi-Wan Kenobi’yi canlandıran efsane aktör Alec Guiness de garip bir şekilde filmde yer alan ustalardan. Guiness’in A New Hope’da “afraid” (ef-rey-d) dediği bir repliği kesip, “Rey” hâline dönüştürmüş ve Ewan McGregor’ın kaydının üzerine eklemişler. Böylelikle Rey’e iki nesil Kenobi birden seslenmiş. Çok süper bir detay değil mi?

 

12. Frank Oz

NEW YORK, NEW YORK--July 6, 2012--Frank Oz is a film director, actor, voice actor and puppeteer who is known for creating Miss Piggy and Fozzie Bear in The Muppett Show. (Carolyn Cole/Los Angeles Times)

Bununla da bitmiyor üstelik! Aynı flashback sekansında, ince de olsa Yoda’yı duymak da mümkün. Burada çoğunlukla eski, arşiv kayıtlarını kullanmışlar. Ama aslında Yoda’yı seslendiren –ve V-VI ile I. Bölümlerde kukla ile oynatan- Frank Oz, gelip yeni replikler de kaydetmiş. Sadece Abrams ve ekibi onları kullanmayıp, arşive yönelmeyi tercih etmişler. Olsun, bu bir gerçeği değiştirmiyor. Yoda yine teknik olarak filmin bir parçası!

 

 

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.