Geç olsun güç olmasın, The Boys 4. sezon 5. bölüm ile incelemelerimize devam ediyoruz. Bence The Boys’un en unutulmayacak bölümleri arasına giren 4. bölüm sonrasında dizi fazlasıyla frene basmış görünüyor. Önceki bölüm rahatsız ediciliği ile aklıma kazınırken ne yalan söyleyeyim bu bölümü komedisi ve cringe‘liği ile hatırlayacağım.

Bölümün bir kısmı Disney’in D23 Expo’sunun tiye alındığı V52 etkinliğinde geçti. Vought kahramanlarından oluşan sinematik evrenin 7 ila 10. fazının tüm filmleri duyuruldu! Koca bir Marvel parodisi olan bu etkinlikte duyurulan tüm filmleri aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz. Daredevil’ın tek plan çekimlerini hatırlatırcasına Tek Knight’ın filmindeki 12 dakikalık zifiri karanlık sekansı övmesi veya film içinde izleyicinin ırkına göre reklam göstereceğinin açıklanması gerçekten komikti. Google ve sosyal medya reklamları kişisel özelliklerimize göre ayarlanabiliyorsa streaming platformlarında da kişiye özel reklam görmemiz an meselesidir zaten.

the boys 4. sezon 5. bölüm

İşin daha da komik tarafı, The Boys’un bu parodiyi spin-off dizisi Gen V’ye direkt olarak bağlı olan ilk bölümünde yapması. Eleştirdiği şeye dönüşmemesi adına 5. sezonda final yapmasını desteklediğim The Boys, Gen V’deki Godolkin Üniversitesi’nden iki kahramanı ağırladı bu bölümde. Esas önemli konuk ise Victoria Neuman’ın Godolkin’den çaldığı virüstü. Süper kahramanları öldürebilecek bu virüsü bulmak için ekibin Stan Edgar’la iş birliği yapması gerekti, Giancarlo Esposito döndü pek de güzel oldu. A-Train’den sonra Vought’un sahibinden de destek alınması çember daraldıkça ekibin bir duruşunun kalmadığını, dolayısıyla final kararının doğruluğunu kanıtlıyor gibi.

Virüsün peşine düşen Boys ekibi Neuman’la bir araya geldi ve bir ahırda mahsur kaldılar. Çünkü Compound V enjekte edilmiş boğalar ve koyunlardan kaçmaları gerekiyordu! The Boys böyle komik ama gerçekten yaşanabilecek garip anlar yaratmayı seviyor fakat bu sefer biraz abarttılar. Neden ahırdalar, neden koyunlardan bu kadar korktular, normalde ne zaman etki edeceği belli olmayan virüs neden hemen etki etti, koyundan kaçarlarken kapıyı son anda kapattıkları sahneye gerçekten ihtiyaçları var mıydı? “Yasak Orman’da sihirli hayvanlardan kaçan Harry ve arkadaşları son anda bir yere saklanmışlar” basitliğinde bir sahneydi bana kalırsa.

the boys 4. sezon 5. bölüm

Bir diğer basitliğe ise Hughie’nin babası tarafında kaçıldığını düşünüyorum. Compound V’nin etkilerini Butcher’da yavaş yavaş görüyorken baba Hugh’da (oğluna kendi ismini verdiğin için seni böyle anmak zorundayım Hugh Sr.) hemen etkili olması tatsız oldu. Butcher’ın daha dayanıklı olması, beynindeki tümör, öncesinde Geçici V enjekte etmesi gibi şeyler süreci değiştirebilir ancak süper güç kazanma ve mental sorunlar yaşama belirtileri ortak görünüyor. Üstüne üstlük hastanede kaos varken bir odaya kapanıp rahatça takılmalarına girmiyorum bile! Bütün bu süreç baba Hugh’ün flörtöz hastayı karnını deşerek öldürme komedisi dışında pek bir şey ifade etmedi bana.

Bu bölümden sonra öyle bir noktadayım ki Frenchie ve A-Train’in hikâyeleri diğer yan hikâyelerden daha merak uyandırıcı duruma geldi bence. A-Train’in iç dünyasını şu ana dek sıkılacağımız derecede gördük ancak Boys ekibine iyi bir müttefik olabilir kendisi. Frenchie de kirli işlere bu denli batmış bir ekibin vicdanı noktasındaki görevini sürdürüyor. Kimiko ve Hughie’nin yan hikâyeleri ise ilgisini kaybetti bu süreçte.

the boys 4. sezon 5. bölüm inceleme

Önceki bölümde sahne süresi çok fazla olan Homelander 5. bölümde az ama öz oynadı. Ryan’ın “kişisel gelişimine” katkıda bulunduğu sahne gayet güzeldi bence. The Boys orada denk olmayan güç dinamiklerini kullanan tacizci Hollywood yönetmenlerini iğneleyerek Amerikan kültüründe eleştirmediği nokta bırakmayacağını bir kez daha gösterdi.

Sezonun geri kalanının 4. bölümün kalitesine yaklaşamayacağını tahmin ediyordum ama 5. bölümdeki duraksama bana biraz fazla geldi. Sezon finaline son 3 kala böyle bir düşüşün tekrarlanmayacağını düşünüyorum. Siz ne dersiniz, sezon nasıl gidiyor? Yorumlara bekleniyorsunuz.

Author

Genellikle popüler kültür evrenlerinde yaşıyorum çünkü Thanos'un da dediği gibi "Reality is often disappointing."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.